Vodáci nejen z celého Chebska se radují. Karlovarský kraj připravil první konkrétní investice do vodáctví, a to z rozsáhlého projektu Vodácká Ohře. Profesionálové se shodují, že už bylo na čase.

„Jedná se jistě o první krok k tomu, aby se také Ohře konečně přiřadila k vodáckým řekám,“ uvedl vedoucí chebského vodáckého oddílu Petr Polák.
S úpravami by se mělo začít již v příštím roce. První na řadu přijdou ta nejnebezpečnější místa na řece. Mezi ty patří tuhnický jez a propusť v Kynšperku. „Nebezpečí těchto míst je jasné,“ řekl Polák. „Vyžádaly si již několik životů a úrazů.“ Po úpravách by se mohla stát tedy Ohře Chebany vyhledávanější. „V Chebu jsou tři jezy a všechny nesjízdné,“ vysvětlil Polák. „Je to také trochu škoda, protože také z toho důvodu není Chebsko pro vodáky příliš atraktivní,“ vysvětloval.

Vodáci mají jasno, co by mělo následovat. „Myslím, že pak by měla na řadu přijít zázemí, a to nejen pro vodáky, ale také pro cyklisty. Cyklistika jde s vodáctvím ruku v ruce. Na kempech u Ohře chybí třeba teplá voda,“ dodal Polák

Podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Jana Zborníka by se velký projekt Vodácká Ohře měl rozdělit do řady dílčích, menších investic, s nimiž se pak kraj chce ucházet o dotace. Náklady na úpravu jezu v Karlových Varech - Tuhnicích mají být asi dvacet milionů korun. Úprava propusti v Kynšperku přijde levněji, asi na pět milionů.

(Václava Simeonová, Dita Urešová)