Rány bičem, podřezání a vhození do vařící vody. To čekalo na psy v tajných jatkách, které skupina dobrovolníků a redaktorka Chebského deníku našli v Srbově na Chebsku.

Celý případ začal už minulý týden, kdy vypuklo pátrání po jednom psu z chebského psího útulku. O pátrání jsme čtenáře informovali už v sobotním vydání Deníku.

Pátrání pak skončilo nálezem psích jatek. Po hledaném Rufovi zbyl jen obojek. Informace o tom, že v některých vietnamských restauracích ve městě se podává k jídlu psí maso Chebany vyděsily.

„Ještě nikdy jsem nejedla v některé z vietnamských restaurací v Chebu a v mém rozhodnutí se jim vyhnout mě poslední informace jen utvrdili,“ řekla Iveta Milovská z Chebu.

„Co je to vůbec za lidi, že dokáží zabít psa na maso. Jak jim to vůbec může chutnat. Nechápu to a jde z toho na mě hrůza,“ postěžovala si na jednání řezníků Anna Mašková z Chebu.

„No je mi jasné, proč jsou všechna asijská jídla tak kořeněná. Nechtějí, abychom poznali původ surovin. Příště se dvakrát rozmyslím, kam zajít na oběd,“ povzdechnul si Radim Černý z Aše.

„Vietnamci si u nás v Čechách dělají co chtějí. Nerespektují zákony, tak od nich nemůžeme čekat, že budou dodržovat nějaké morální zásady,“ rozhořčil se nad zprávami o psích jatkách Pavel Březina z Chebu. „Pokud tu chtějí trvale žít, tak přece musí respektovat pravidla. Pokud se jim nelíbí, mohou odejít,“ dodal.

Provozovatelé některých asijských restaurací v Chebu se ale jakémukoliv podezření z používání psího či kozího masa brání.
„My v restauraci vaříme z hovězího, vepřového nebo drůbežího masa. Žádné jiné maso při vaření nepoužíváme,“ reagoval na náš dotaz majitel thajské restaurace ve Svatém Kříži u Chebu Dang Xuan Duoc.
Jeho slova potvrdil také Mac Van Nhat z vedení obchodního centra Svatý Kříž.
„Jsme zásadně proti jakémukoliv používání psího nebo kozího masa v restauracích tady ve Svatém Kříži. Zakázali jsme to,“ uvedl Mac Van Nhat. Podle něj se chtějí místní Vietnamci přizpůsobit evropské kultuře a podobné zprávy jim škodí.
„Různé pokoutné prodejce, kteří se u nás pokoušejí maso prodávat, vyháníme. Dokonce jsme už vyhlásili, že dáme odměnu tomu, kdo nás na stopu takového člověka přivede,“ zdůraznil. On sám pak uvedl, že má podezření na několik prodejců, kteří se psím masem obchodují. Kdykoli je ochoten poskytnout tyto informace policii nebo lidem, kteří se snaží zabránit týrání zvířat.

Zatímco v Evropě je požívání psího masa vnímáno jako neslušné, v Asii je považováno toto maso za pochoutku, která má dokonce příznivý vliv na zdraví člověka.
Přesto ale vyzvala čínská vláda majitele restaurací, aby po dobu olympiády, kdy budou v Pekingu tisíce Evropanů, psí maso nepoužívali k vaření.

„Myslím si, že pozření psího masa nemusí ohrozit zdraví lidí,“ uvedla epidemioložka z chebské hygienické stanice Jaroslava Hrabáková. Pokud je maso řádně tepelně zpracované většinou se všechny viry a mikroby zlikvidují. „Problém s konzumací pokrmů zhotovených ze psů je samozřejmě pro nás Středoevropany spíše v etické rovině. Vždyť, kdo by snědl svého věrného přítele?“ dodala.

Problém ale není jen v etice ale také v chování některých Čechů, kteří psy asijským řezníkům na maso prodávají nebo obstarávají.
I nebohého Rufa vyzvedla z chebského psího útulku česká žena, která ho pak předala jeho vietnamskému katovi za 400 korun.
Podle dobrovolníků, kteří psí jatka vypátrali, by lidé neměli podobné jednání přehlížet ale zasáhnout.

Krajská veterinární správa zajistila ve stodole v Srbově, kde se nalezla ustájená zvířata, maso v mrazácích. Vzorky masa bude nyní zkoumat, zda není psí. Policie čeká na výsledky jejího šetření. Případ bude i nadále vyšetřovat pro podezření z týrání zvířat. Zpočátku nevinné oznámení o ztraceném psu přineslo nečekané výsledky a policie i chebští strážníci zaslouží pochvalu za přístup k případu. (šma)

Další informace najdete zde: Pátrání po Rufovi odhalilo psí jatka v Srbově

Komentář k tomuto článku najdete zde: Zákony platí pro každého

(Petr Przeczek, Vladimír Kučera)