Neuplyne den, aby chebští strážníci při své službě nezadrželi řidiče bez dokladů. Není výjimkou, že jednoho a téhož hříšníka přistihnou několikrát po sobě.
Jedná–li se o člověka, který nikdy řidičské oprávnění neměl, může mít smůlu, až se o to bude pokoušet.

„Takovému člověku se zapíše záznam do karty neřidiče na městském úřadě a pokud bude žádat o řidičák, nemusí jej získat,“ vysvětlila chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Člověk, kterému byl řidičský průkaz zabaven, se při přistižení za volantem dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Takových činů napočítali policisté od ledna letošního roku 42. Toto číslo zahrnuje i jízdu bez řidičského oprávnění. „Samostatnou evidenci totiž nevedeme, ale mám od kolegů informace o 36 případech,“ uvedla mluvčí.

V některých okresech přistoupila policie k zabavování aut lidem, kteří řídili pod vlivem alkoholu nebo bez dokladů. Postup, který se zatím příliš nevyužíval, začalo naplno podporovat policejní prezídium a ministerstvo vnitra.

Policie auto zabavuje jen do doby, než se případ dostane k soudu, a soudci pak obvykle vůz majiteli vracejí.

Na zabavování aut se ale musí policie dohodnout se státními zástupci. Ti musí postup schválit. Právě proto zatím opatření nevyužívají všichni.
„To by se asi ti mladí rádoby řidiči divili, kdyby jim auto zabavila policie,“ pousmál se Jan Sekera z Chebu. „Snad by si uvědomili, že je třeba dodržovat jistá pravidla. Jistě, auto nejezdí na papíry, ale na pohonné hmoty, ale nějakou způsobilost musí každý řidič prokázat. Když vidím, jak se nerozpakují porušovat pravidla silničního provozu, přál bych jim to,“