Nejhorší šanci na získání zaměstnání mají zrakově postižení obyvatelé Chebska. Kvůli nezájmu potenciálních zaměstnavatelů skončil neúspěchem projekt organizace Tyflocentrum, který si kladl za cíl umožnit nevidomým a slabozrakým najít uplatnění v zaměstnání.

„Oslovili jsme asi dvě stovky firem a přišlo nám od nich minimum odpovědí,“ řekl zástupce Tyflocentra v Chebu Emil Miklóš. „Ještě mizivější procento jich bylo ochotno nevidomé zaměstnat. Vyšly nám vstříc jen lázně, které už mají mezi pracovníky nevidomé maséry,“ konstatoval.

Pro lidi s jiným zdravotním postižením má chebský úřad práce (ÚP) v nabídce 46 pracovních míst. Žadatelů o práci ale eviduje 384.
„Máme tu požadavek na montážní dělníky, zapisovatele u soudu, finanční specialisty, dispečera či dělníka v autoservisu,“ vyjmenovala mluvčí ÚP Marie Sýsová.

„Handicapované se nám daří zaměstnávat, ale rovněž záleží na druhu jejich postižení.“ Ne všechny požadavky jsou od chráněných dílen.
„Například soud si vysloveně dal požadavek na zdravotně postiženého s podmínkou základní znalosti PC,“ uvedla Sýsová.
Právě naučit se pracovat s počítačem a získat další znalosti bylo i cílem projektu Kreativní pracoviště pro zdravotně postižené chráněných dílen Joker v Chebu. „Absolventi překonají určité bariéry, mimo jiné se například naučí psát životopis, takže, když se někam hlásí, jsou perfektně připraveni,“ řekla Petra Lhotáková, sociální pracovnice chráněných dílen Joker. „Myšlenka byla jasná. Lidé se zdravotním postižením potřebují více vzdělání. Zvyšuje jim to šanci, aby našli zaměstnání,“ dodala.