VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úrazů je stále hodně

Chebsko - Na Chebsku často padají dělníci z výšky. Záchranáři je musí transportovat na specializovaná pracoviště

28.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Záchranáři vyjíždějí na Chebsko kvůli pracovním úrazům poměrně často. Informoval o tom mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Lukáš Hutta.

„Na Chebsku je pracovních úrazů hodně a často bývají velmi vážné,“ sdělil. „Vyžadují často letecký transport na specializovaná pracoviště,“ poznamenal.
„Jak pátrám v paměti, je na Chebsku takových úrazů nejvíc. Většinou se jedná o mnohačetná poranění s poškozením páteře či hlavy.“
Jako příklad uvedl dělníka, který při stavbě obchodního centra v chebském Dragounu spadl z desetimetrové výšky nebo dalšího, který se zřítil na chebském sídlišti Skalka z lešení při opravě panelového domu.

„Firmy musí vést evidenci pracovních úrazů,“ uvedla mluvčí úřadu práce Marie Sýsová. „Nám je ale nenahlašují, to je záležitost Inspektorátu bezpečnosti práce.“

Zákon hovoří o tom, že zaměstnavatel, u něhož k pracovnímu úrazu došlo je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu a neměnit stav na místě úrazu do doby objasnění příčin.

Zákon uvádí i to, že úraz zaměstnavatel hlásí státnímu zástupci nebo územně příslušnému útvaru Policie ČR, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán trestný čin, územně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona (paragraf 39 odstavec 1 zákona o hornické činnosti), vyžaduje-li poškození zdraví hospitalizaci zaměstnance delší než pět dní, příslušnému odborovému orgánu nebo zástupci zaměstnanců pro oblast BOZP, pojišťovně, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu.

Plněním pracovních úkolů je:
výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru, jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele nebo na podnět odborové organizace, rady zaměstnanců nebo zástupce pro oblast BOZP – tato činnost musí směřovat k prospěchu zaměstnavatele, činnost na podnět ostatních zaměstnanců, činnost z vlastní iniciativy – pokud k ní není třeba zvláštní oprávnění nebo není konána proti výslovnému zákazu zaměstnavatele – zpravidla se jedná o činnost při odvracení škody, dobrovolná pomoc organizovaná zaměstnavatelem – například sponzorská pomoc školám činnost, která je předmětem pracovní cesty.

Autor: Nataša Šmatová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sázení stromků v rámci projektu WeLoveŠumava.
16

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Chystají lampionový průvod

Mariánské Lázně - Tradiční lampionový průvod den před výročím vyhlášení samostatného československého státu se uskuteční v Mariánských Lázních.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

Budou mít nového průvodce

Mariánské Lázně -Nový propagační materiál provede turisty Mariánskými Lázněmi. Malý průvodce městem nabídne návštěvníkům vše potřebné na jednom místě.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení