Lidé, kteří dostanou od soudu jako trest obecně prospěšné práce, se sice obcím vyplatí, protože jim neplatí mzdu. Mnohdy ale vzniknou úplně jiné problémy. Podobné zkušenosti má i starosta Vojtanova Ljubo Fistr.

„Minulý rok jsme tu měli jednoho místního pracovníka, který se vrátil z výkonu trestu,“ řekl.

„Poslal jsem ho uklízet do kabin na místní fotbalové hřiště a druhý den nám to s komplicem vykradl, takže nemáme v obci dobré zkušenosti. Nakonec ani nedodělal všechny uložené hodiny obecně prospěšných prací. Byly s ním neustále potíže, třeba jsem ho nemohl tři měsíce sehnat,“ vyprávěl starosta. „Takže o nikoho nestojím. Stejně bychom pro něj neměli práci. Když takový člověk dostane třeba 200 hodin, je to spousta práce a my jsme malá obec. Takového člověka bychom mohli využít jen na úklid veřejných prostranství,“ uzavřel.

Možnost odpykat si trest ve veřejných pracech nabízí také ubytovna Betlém chebské farní charity.

„Teď tady máme jednu pracovnici, která zrovna svůj trest dokončuje, dostala 200 hodin,“ uvedl vedoucí ubytovny Pavel Barták.
„Tři lidé přerušili práce, ale mají lhůtu jednoho roku, aby se mohli vrátit, a další čtyři osoby úspěšně svůj trest ukončily.“
Jak doplnil, pomáhají tito odsouzení s veřejnými pracemi a údržbou zeleně v areálu krajinné výstavy a s údržbou komunikací ve městě.
Pokud odsouzený nevykonal ve stanovené době uložený trest, přemění ho soud v trest odnětí svobody. Každé i jen započaté dvě hodiny nevykonaného trestu se počítají za jeden den odnětí svobody.