VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo byl Albrecht z Valdštejna?

Cheb - Pohled na vojevůdce se podle odborníků stával častým soustem pro propagandu

24.9.2008
SDÍLEJ:

Vévoda z Valdštejna v chebském muzeuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

„Byl to jeden z nejúspěšnějších českých vojevůdců všech dob, obratný diplomat a podnikatel evropského rozměru, nebo oběť vlastní ctižádosti a zrádce českého národa, proti němuž se postavil v době jeho duchovního a společenského porobení a díky tomu získal rozsáhlé zkonfiskované majetky, které z něj učinily jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů té doby?“ polemizoval nad Albrechtem z Valdštejna publicista a politolog Jiří Štefek. A proč se diskuze opět otevřela zrovna v této době?

Dnes uplynulo 425 let od narození osobnosti, která je na Chebsku známá tím, že byla v budově současného chebského muzea zavražděná. I přes to si ho zde lidé dnes nijak výjimečně nepřipomenou. „Žádnou akci k výročí narození Albrechta z Valdštejna nepřipravujeme,“ konstatoval mluvčí chebského muzea Milena Pečárková. Vysvětlila, že častěji se v Chebu připomíná jeho úmrtí právě proto, že s městem souvisí.

Zajímavý je fakt, že občané ani téměř po pěti stoletích netuší, jak se s postavou vojevůdce vyrovnat.
„Pohled na Albrechta z Valdštejna, od jehož narození právě dnes uplynulo 425 let, se stával častým soustem pro propagandu, která pak jeho obraz pootočila dle svých potřeb a zaváděla mimo jiné i do školních osnov,“ vysvětloval politolog Štefek. „Proto pak byl celým generacím do hlavy vtloukán obraz Valdštejna jako chladně cynického a všeobecně nenáviděného císařského vojevůdce. Jeho vojenské úspěchy a novátorské postupy pak byly přecházeny, čímž vlastně zůstala nevyslovená skutečnost, že Valdštejn – ač bojoval na katolické straně barikády v třicetileté válce – byl jedním z nejlepších českých vojevůdců našich dějin.“ Politolog také dodal, že podobně se dějepisectví zachovalo i k dalšímu českému úspěšnému velikánovi na bitevním poli, maršálu Janu Václavu Radeckému z Radče. Ten byl zprofanován svou službou rakouskému císaři Františku Josefovi I.

Publicista Jiří Štefek o Valdštejnovi

Velký Čech nebo zrádce národa?
I po čtyřech stoletích stále nevíme jak se vyrovnat s Albrechtem z Valdštejna

Byl to jeden z nejúspěšnějších českých vojevůdců všech dob, obratný diplomat a podnikatel evropského rozměru, nebo oběť vlastní ctižádosti a zrádce českého národa, proti němuž se postavil v době jeho duchovního a společenského porobení a díky tomu získal rozsáhlé zkonfiskované majetky, které z něj učinily jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů té doby? Tuto výbušnou otázku o interpretaci osoby významného českého šlechtice Albrechta z Valdštejna si kladlo a klade již několik generací (nejen českých) historiků, ta však i dnes zůstává stále otevřená.
Pohled na Albrechta z Valdštejna, od jehož narození právě dnes uplynulo 425 let, se stával častým soustem pro propagandu, která pak jeho obraz pootočila dle svých potřeb a zaváděla mimo jiné i do školních osnov. Proto pak byl celým generacím do hlavy vtloukán obraz Valdštejna jako chladně cynického a všeobecně nenáviděného císařského vojevůdce. Jeho vojenské úspěchy a novátorské postupy pak byly přecházeny, čímž vlastně zůstala nevyslovená skutečnost, že Valdštejn – ač bojoval na katolické straně barikády v třicetileté válce – byl jedním z nejlepších českých vojevůdců našich dějin. Dlužno dodat, že podobně se naše dějepisectví zachovalo i k dalšímu českému úspěšnému velikánovi na bitevním poli, maršálu Janu Václavu Radeckému z Radče, který byl zase zprofanován svou službou rakouskému císaři Františku Josefovi I.

Propaganda a interpretace
Paradoxní je, že první, kdo využil i osobu někdejšího generalisima císařských vojsk a vévody frýdlantského, byla krátce po Valdštejnově smrti protestantská propaganda. Ta skrze něj zobrazila císaře Ferdinanda II. jako vraha. Podle historiků na tyto projevy, které vzhledem k realitě uvnitř českého království byly nejspíš šířeny ze sousedního Saska, se snažila zareagovat i oficiální habsburská informační mašinérie, jež měla Valdštejna pro změnu vylíčit jako zrádce, a však pro svá tvrzení žádné důkazy nikdy nepředložila.
Valdštejnův současník, francouzský kardinál Richelieu, označil za příčinu Valdštejnova nedobrovolného odchodu ze života závist císařských generálů a nenávist Španělů. Po třech a půl století ale německý historik Christoph Kampmann, který zkoumal problematiku možné Valdštejnovy zrady podle hlediska tehdejšího habsburského trestního práva, uvedl, že na Valdštejna je třeba očima té doby pohlížet jako na „říšského rebela“, protože podle tehdy platného práva v katolické říši měl být v říšské klatbě a neměl mít nárok ani na řádný proces. Pro úplnost je třeba dodat, že do říšské klatby se měl dostat každý, kdo se vojensky postavil proti panovníkovi nebo stavům.
Postava Albrechta z Valdštejna se v novověké literatuře a umění se těšila velké přízni. Všechny pokusy a snahy o uchopení této látky však zastínil německý dramatik Friedrich Schiller. Jeho třídílné drama Wallenstein předkládá divákům obraz ctižádostivého šlechtice, který se musel sklonit ve svém nerovném zápase s císařem. Ostatně německá literatura a umění se postavou frýdlantského vévody zabývala nepoměrně více a Valdštejn i díky tomu nechává v německé kultuře a dějinách hlubší stopu než u nás. Dokladem tomu může být i skutečnost, že Valdštejnovo jméno patří mezi ty, kteří byli uvedeni do mýtické Valhally (síně velkých padlých bojovníků).

Navzdory závisti
Albrecht z Valdštejna však nevstoupil do dějin pouze jako schopný vojevůdce, ale i jako výborný obchodník a správce rozsáhlého území. Své hospodářské državy vedl tak úspěšně, že ve svých nejpříznivějších letech vydělával několikanásobně více než samotný císař. Svou ohromnou cílevědomostí a autoritou se stavěl nad většinu svých současníků a málokterý z nich měl před ním navrch.
Roku 1625 se Valdštejnova mocenská základna - Frýdlantské panství - mění na Frýdlantské knížectví a o necelé dva roky povýšeno na Frýdlantské vévodství. Území tohoto správního celku bylo dokonce vyňato ze Zemských desek českého království, čímž se stalo jakýmsi autonomním suverénem, státem ve státě. Za centrum svých držav zvolil Valdštejn Jičín, díky němuž toto město se stalo jedním z hlavních center v českých zemích. Chtěl zde zřídit sídlo biskupství, univerzitu a vlastní sněm. Od roku 1628 zde měl právo na svém panství jmenovat šlechtice, povyšovat sídla na město a razit mince, na něž si nechal razit své heslo Invita indivia (Navzdory závisti). Do Jičína pozval jezuity, kteří zde založili kolej. Zemědělský ráz vévodství umožnil Valdštejnovi právě zde vybudovat spižírnu své armády. Kraj nebyl zatížen daněmi, a byl proto nazýván též Terra felix, šťastnou zemí.

Nová doba, nový pohled?
Nechvalný obraz, kterému se Valdštejn „těšil“ u široké veřejnosti, sice u mnohých stále přetrvává, ale ve stále rozšiřujících se kruzích je tato pozoruhodná osobnost našich středověkých dějin středem zájmu a její obraz prochází i postupnou proměnou. Jako zdařilý přínos k tomuto „přerodu“ můžeme považovat i výstavu „Valdštejn a jeho doba“, která probíhala na přelomu loňského a letošního roku v prostorách Valdštejnské jízdárny Senátu na pražské Malé Straně. Rekordní zájem, který přiměl organizátory výstavu o dva týdny prodloužit, přilákal přes 100 tisíc návštěvníků. Expozice představila Valdštejna nejen slavného vojevůdce, ale i jako ekonoma, stavitele nebo mecenáše. Tedy celistvě jako osobu, kterou byl a ne jen pouze podle několika vlastností, které mu přisuzovala mnohdy pokřivená historická propaganda. A však i těch 100 tisíc lidí je málo. Alespoň tedy na to, aby si Češi jako celek k této osobnosti zaujali vyvážený postoj, jaký si tento velikán našich dějin zaslouží.

Jiří Štefek
Publicista a politolog

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
24.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 17 000 Kč Úředníci ve skladech Expedient/ka na cukrárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní 127, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: noční provoz (19:30-4:00 h). Požadujeme: praxe v oboru vítána. Nabízíme: naturální výhody, příspěvek k penzijnímu fondu. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese Truhlářská 7, 350 02 Cheb (6:00-14:30 h).. Pracoviště: Tritia spol. s r.o. -009, Hlavní, č.p. 552, 352 01 Aš 1. Informace: Marie Černá, +420 739 534 016,739 533 992. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ce v textilní výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Blanická 74, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní úvazek 38,75 hod/týdně. Pracovní doba: 6:00-14:00 h, 14:00-22:00 h. Náplň práce: ruční a strojní výroba mikrofázových čisticích prostředků. Kontakt pro zájemce: osobně na adrese pracoviště (Út a Čt 10:30-11:30 h).. Pracoviště: Lamontex a.s. -002, Blanická, č.p. 74, 350 02 Cheb 2. Informace: Lenka Eršeková, +420 354 437 353. Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 13 500 Kč Pomocní pracovníci obchodního provozu Pomocní pracovníci obchodního provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: prodejna 42c, Selbská 1204/9, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadujeme: znalost vietnamského jazyka výhodou. Nabízíme: dotovaný oběd. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat každý čtvrtek 16:00-18:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Quangphucau.xakieu s. r. o. -002, Selbská, č.p. 1204, 352 01 Aš 1. Informace: Pham Hai Duc, +420 602 525 690. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejce/kyně osobních a užitkových vozidel značky Renault a Dacia. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Truhlářská 2300/1, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Pá 8:00-17:00 h. Náplň práce: aktivní oslovení a následná péče o příchozího potenciálního klienta (zjištění důvodu návštěvy a potřeb klienta, následná prezentace modelů, učinění konkrétní nabídky automobilů), postupné vytváření si vlastního portfolia klientů, tvorba cenových nabídek, návrhu financování, pojištění, nabídky příslušenství, prodej vozu od začátku do konce, kontrola a zajištění perfektního stavu vystavovaných a předávaných vozů, péče o stávající klientelu (zajištění potřeb, dotazy na spokojenost, příp. obměna vozidla), aktivní účast na každoměsíčním vytváření lepších podmínek prodeje, na marketingových aktivitách pro podporu prodeje vozů soukromým osobám i firemním klientům. Pracovní doba: 08,00 -17,00 hod. Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC, orientace na trhu automobilového průmyslu, vztah k obchodní činnosti, vynikající slovní i písemný projev, perfektní komunikace s lidmi, uctivý a férový přístup ke klientovi, zaměstnavateli a kolektivu, časová flexibilita, loajalita, poctivost, proaktivní a samostatný přístup k práci, ochota a zájem učit se nové věci. Nabízíme: stravenky, služební telefon, prémie při splnění cílů. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-16:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Primo car cheb s.r.o. -001, Truhlářská, č.p. 2300, 350 02 Cheb 2. Informace: Jitka Bělohoubková, +420 724 084 141.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního auta na dálnici D6.

Nehoda osobního auta na dálnici D6 v pondělí omezila provoz

Ilustrační foto

Chodov hospodařil s vysokým přebytkem

Bookstart má nadšenou odezvu mezi maminkami

Loket - Podporovat vztah ke čtení u té úplně nejmladší generace a současně dovést i jejich rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj jejich dítěte i jeho budoucnost, to jsou hlavní cíle mezinárodního projektu Bookstart. Jednou z knihoven, které se do něj zapojily, je ta loketská.

Na start běhu se postavili dokonce dvouletí pidižvíci

Loket - Sotva začali někteří z nich chodit, už stojí na startu a vyrážejí na své první závody běžecké. Sice s maminkou nebo tátou za ruku, ale jinak jsou to závodníci se vším všudy, i s číslem na prsou.

ON-LINE: Ptejte se Jindřicha Čermáka

Karlovy Vary - Využijte jedinečné možnosti a ptejte se Jindřicha Čermáka, kandidáta komunálních voleb za Českou pirátskou stranu.

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT