VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo byl Albrecht z Valdštejna?

Cheb - Pohled na vojevůdce se podle odborníků stával častým soustem pro propagandu

24.9.2008
SDÍLEJ:

Vévoda z Valdštejna v chebském muzeuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

„Byl to jeden z nejúspěšnějších českých vojevůdců všech dob, obratný diplomat a podnikatel evropského rozměru, nebo oběť vlastní ctižádosti a zrádce českého národa, proti němuž se postavil v době jeho duchovního a společenského porobení a díky tomu získal rozsáhlé zkonfiskované majetky, které z něj učinily jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů té doby?“ polemizoval nad Albrechtem z Valdštejna publicista a politolog Jiří Štefek. A proč se diskuze opět otevřela zrovna v této době?

Dnes uplynulo 425 let od narození osobnosti, která je na Chebsku známá tím, že byla v budově současného chebského muzea zavražděná. I přes to si ho zde lidé dnes nijak výjimečně nepřipomenou. „Žádnou akci k výročí narození Albrechta z Valdštejna nepřipravujeme,“ konstatoval mluvčí chebského muzea Milena Pečárková. Vysvětlila, že častěji se v Chebu připomíná jeho úmrtí právě proto, že s městem souvisí.

Zajímavý je fakt, že občané ani téměř po pěti stoletích netuší, jak se s postavou vojevůdce vyrovnat.
„Pohled na Albrechta z Valdštejna, od jehož narození právě dnes uplynulo 425 let, se stával častým soustem pro propagandu, která pak jeho obraz pootočila dle svých potřeb a zaváděla mimo jiné i do školních osnov,“ vysvětloval politolog Štefek. „Proto pak byl celým generacím do hlavy vtloukán obraz Valdštejna jako chladně cynického a všeobecně nenáviděného císařského vojevůdce. Jeho vojenské úspěchy a novátorské postupy pak byly přecházeny, čímž vlastně zůstala nevyslovená skutečnost, že Valdštejn – ač bojoval na katolické straně barikády v třicetileté válce – byl jedním z nejlepších českých vojevůdců našich dějin.“ Politolog také dodal, že podobně se dějepisectví zachovalo i k dalšímu českému úspěšnému velikánovi na bitevním poli, maršálu Janu Václavu Radeckému z Radče. Ten byl zprofanován svou službou rakouskému císaři Františku Josefovi I.

Publicista Jiří Štefek o Valdštejnovi

Velký Čech nebo zrádce národa?
I po čtyřech stoletích stále nevíme jak se vyrovnat s Albrechtem z Valdštejna

Byl to jeden z nejúspěšnějších českých vojevůdců všech dob, obratný diplomat a podnikatel evropského rozměru, nebo oběť vlastní ctižádosti a zrádce českého národa, proti němuž se postavil v době jeho duchovního a společenského porobení a díky tomu získal rozsáhlé zkonfiskované majetky, které z něj učinily jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů té doby? Tuto výbušnou otázku o interpretaci osoby významného českého šlechtice Albrechta z Valdštejna si kladlo a klade již několik generací (nejen českých) historiků, ta však i dnes zůstává stále otevřená.
Pohled na Albrechta z Valdštejna, od jehož narození právě dnes uplynulo 425 let, se stával častým soustem pro propagandu, která pak jeho obraz pootočila dle svých potřeb a zaváděla mimo jiné i do školních osnov. Proto pak byl celým generacím do hlavy vtloukán obraz Valdštejna jako chladně cynického a všeobecně nenáviděného císařského vojevůdce. Jeho vojenské úspěchy a novátorské postupy pak byly přecházeny, čímž vlastně zůstala nevyslovená skutečnost, že Valdštejn – ač bojoval na katolické straně barikády v třicetileté válce – byl jedním z nejlepších českých vojevůdců našich dějin. Dlužno dodat, že podobně se naše dějepisectví zachovalo i k dalšímu českému úspěšnému velikánovi na bitevním poli, maršálu Janu Václavu Radeckému z Radče, který byl zase zprofanován svou službou rakouskému císaři Františku Josefovi I.

Propaganda a interpretace
Paradoxní je, že první, kdo využil i osobu někdejšího generalisima císařských vojsk a vévody frýdlantského, byla krátce po Valdštejnově smrti protestantská propaganda. Ta skrze něj zobrazila císaře Ferdinanda II. jako vraha. Podle historiků na tyto projevy, které vzhledem k realitě uvnitř českého království byly nejspíš šířeny ze sousedního Saska, se snažila zareagovat i oficiální habsburská informační mašinérie, jež měla Valdštejna pro změnu vylíčit jako zrádce, a však pro svá tvrzení žádné důkazy nikdy nepředložila.
Valdštejnův současník, francouzský kardinál Richelieu, označil za příčinu Valdštejnova nedobrovolného odchodu ze života závist císařských generálů a nenávist Španělů. Po třech a půl století ale německý historik Christoph Kampmann, který zkoumal problematiku možné Valdštejnovy zrady podle hlediska tehdejšího habsburského trestního práva, uvedl, že na Valdštejna je třeba očima té doby pohlížet jako na „říšského rebela“, protože podle tehdy platného práva v katolické říši měl být v říšské klatbě a neměl mít nárok ani na řádný proces. Pro úplnost je třeba dodat, že do říšské klatby se měl dostat každý, kdo se vojensky postavil proti panovníkovi nebo stavům.
Postava Albrechta z Valdštejna se v novověké literatuře a umění se těšila velké přízni. Všechny pokusy a snahy o uchopení této látky však zastínil německý dramatik Friedrich Schiller. Jeho třídílné drama Wallenstein předkládá divákům obraz ctižádostivého šlechtice, který se musel sklonit ve svém nerovném zápase s císařem. Ostatně německá literatura a umění se postavou frýdlantského vévody zabývala nepoměrně více a Valdštejn i díky tomu nechává v německé kultuře a dějinách hlubší stopu než u nás. Dokladem tomu může být i skutečnost, že Valdštejnovo jméno patří mezi ty, kteří byli uvedeni do mýtické Valhally (síně velkých padlých bojovníků).

Navzdory závisti
Albrecht z Valdštejna však nevstoupil do dějin pouze jako schopný vojevůdce, ale i jako výborný obchodník a správce rozsáhlého území. Své hospodářské državy vedl tak úspěšně, že ve svých nejpříznivějších letech vydělával několikanásobně více než samotný císař. Svou ohromnou cílevědomostí a autoritou se stavěl nad většinu svých současníků a málokterý z nich měl před ním navrch.
Roku 1625 se Valdštejnova mocenská základna - Frýdlantské panství - mění na Frýdlantské knížectví a o necelé dva roky povýšeno na Frýdlantské vévodství. Území tohoto správního celku bylo dokonce vyňato ze Zemských desek českého království, čímž se stalo jakýmsi autonomním suverénem, státem ve státě. Za centrum svých držav zvolil Valdštejn Jičín, díky němuž toto město se stalo jedním z hlavních center v českých zemích. Chtěl zde zřídit sídlo biskupství, univerzitu a vlastní sněm. Od roku 1628 zde měl právo na svém panství jmenovat šlechtice, povyšovat sídla na město a razit mince, na něž si nechal razit své heslo Invita indivia (Navzdory závisti). Do Jičína pozval jezuity, kteří zde založili kolej. Zemědělský ráz vévodství umožnil Valdštejnovi právě zde vybudovat spižírnu své armády. Kraj nebyl zatížen daněmi, a byl proto nazýván též Terra felix, šťastnou zemí.

Nová doba, nový pohled?
Nechvalný obraz, kterému se Valdštejn „těšil“ u široké veřejnosti, sice u mnohých stále přetrvává, ale ve stále rozšiřujících se kruzích je tato pozoruhodná osobnost našich středověkých dějin středem zájmu a její obraz prochází i postupnou proměnou. Jako zdařilý přínos k tomuto „přerodu“ můžeme považovat i výstavu „Valdštejn a jeho doba“, která probíhala na přelomu loňského a letošního roku v prostorách Valdštejnské jízdárny Senátu na pražské Malé Straně. Rekordní zájem, který přiměl organizátory výstavu o dva týdny prodloužit, přilákal přes 100 tisíc návštěvníků. Expozice představila Valdštejna nejen slavného vojevůdce, ale i jako ekonoma, stavitele nebo mecenáše. Tedy celistvě jako osobu, kterou byl a ne jen pouze podle několika vlastností, které mu přisuzovala mnohdy pokřivená historická propaganda. A však i těch 100 tisíc lidí je málo. Alespoň tedy na to, aby si Češi jako celek k této osobnosti zaujali vyvážený postoj, jaký si tento velikán našich dějin zaslouží.

Jiří Štefek
Publicista a politolog

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
24.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 500 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ašská 8, 350 02 Cheb. Vhodné i pro absolventy. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Možno i na zkrácený pracovní úvazek. Dvousměnný provoz: ranní směna od 6:00-13:00hod, odpolední směna od 13:00-20:00hod. , Společnost ZIMBO CZECHIA s.r.o. v současnosti provozuje prodejny Novák maso-uzeniny. Hledáme šikovné uchazeče na pozici "prodavač/ka". Nabízíme zaměstnanecké výhody - lázně. Kontakt pro zájemce: telefonicky v pracovní dny od 8:00-18:00hod, e-mailem anebo osobně na adrese provozovny v čase 9:00-13:00hod. Pracoviště: Zimbo czechia s.r.o. -004, Ašská, č.p. 2393, 350 02 Cheb 2. Informace: Uhrová, +420 725 263 697.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC plazmy. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka/ci na pozici obsluha CNC plazmy. Požadujeme orientaci v tech. dokumentaci, zákl.znalost práce s PC, spolehlivost a ochotu se zapracovat. Pracovní doba po-pá 6:00-14:30 hodin. Nabízíme: celá řada firemních benefitů, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti bydliště, příspěvek na stravné formou stravenek, další odměny ke mzdě za odvedenou práci.. Pracoviště: Astos machinery a.s., Selbská, č.p. 2746, 352 01 Aš 1. Informace: Eva Karešová, +420 774 407 012.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Manažeři procesů kvality - představitelé managementu pro kvalitu - vedoucí DOA organizace - vedoucí projektu údržby pro leteckou techniku - osvědčující pracovníci pro leteckou techniku. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 7:00-15:30 h. Požadujeme: VŠ vzdělání technického směru, odborný kurz dle nařízení EU 1321/2014, průkaz techniků údržby letadlových celků dle nařízení EU 1321/2014, nejméně 5 let praxe v údržbě letecké techniky, odborný kurz dle nařízení komise EU č. 748/2012, znalost systému managementu jakosti ISO 9001, 14000, 18000 na úrovni řídícího pracovníka implementace systémů. Kontakt pro zájemce: e-mailem.. Pracoviště: Esto cheb s. r. o. -003, Podnikatelská, č.p. 160, 350 02 Cheb 2. Informace: Roman Hrdý, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Mytí nádobí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hotel Reitenberger, Ibsenova 92, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok s 3-měsíční zkušební dobou) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (7:00-19:00 h). Požadujeme: praxe vítána. Nabízíme: práce v přátelském kolektivu, podnikové stravování, zajištění ubytování. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Reitenberger s.r.o. -001, Ibsenova, č.p. 92, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Petr Ryzák, +420 731 158 831.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Kraslice v Kraslicích.
13

Kraslice vystavují stovky originálních kraslic

Byt. Ilustrační foto.

Byt v centru města? Připravte si miliony

V ašském KC LaRitma si na své přijdou milovníci pantomimy

Aš – Milovníky divadla a pantomimy jistě potěší jedinečné představení theatre Fortissimo ze Slovenska, které přijede do ašského Kulturního centra LaRitma.

Před jízdou si „trochu“ přihnul

Cheb - S téměř dvěma promile alkoholu za volant usedl pětadvacetiletý cizinec.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Karlovarský filmový festival přišel o sponzora. ČEZ s ním ukončil spolupráci

Skupina ČEZ ukončila dlouholetou spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, informovala dnes Česká televize. Energetická společnost byla generálním partnerem festivalu již od roku 2002. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT