Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolapsy se Chebanům vyhýbají

Chebsko - Odborníci opět zdůrazňují dodržování pitného režimu – vypít alespoň dva litry tekutin

30.7.2008
SDÍLEJ:

Nastala letní vedra.Foto: Petr Šimr

Tropická vedra sužují také Chebsko. Zdravotní problémy mohou obzvlášť v těchto dnech postihnout každého. Deník proto přináší rady, jak zůstat i v parných obdobích fit.
„Lidé by se měli zdržovat co nejvíc v chládku,“ uvedla lékařka Eva Vrbová z Plesné. „Důležité je samozřejmě také dodržování pitného režimu. Člověk by měl vypít nejméně dva litry tekutin.“ Zapomínat by občané neměli ani na pokrývku hlavy a sluneční brýle. „Rodiče by měli také ochlazovat své ratolesti.“

Prozatím se ale naštěstí obávané kolapsy obyvatelům Chebska vyhýbají. „Zatím je zde situace klidná,“ sdělil mluvčí záchranářů Lukáš Hutta. Také ten upozorňoval na fakt, že by lidé měli dodržovat pitný režim. „Nejlepší je vlažná voda,“ vysvětlil. „Nedoporučoval bych slazené limonády.“

A kdo by si měl v těchto dnech obzvlášť velký pozor?
„Nejháklivější jsou děti, starší lidé, kardiaci a lidé s vysokým tlakem,“ informovala Vrbová.
Ale také zdraví obyvatelé by to se sluněním neměli přehánět. Mohou dostat úpal, či se spálit.
„Zásadně na sluníčko nechodím okolo poledne,“ řekla sedmnáctiletá studentka Hana Blažková z Chebu. „I jinak se nikdy nezapomenu namazat opalovacím krémem. Mám totiž velký strach z rakoviny kůže,“ dodala.

Jiní se slunci nevystavují. „V takových vedrech zůstávám raději doma,“ pověděl dvaasedmdesátiletý důchodce Jan Dušek. „Nedělá mi to dobře. Když jsem doma a čtu si knížku, udělám podle mého názoru nejlíp,“ podělil se o své zkušenosti.

(VÁCLAVA SIMEONOVÁ, ZUZANA KASÍKOVÁ)

Co dělat

Stále pít, nejen když máme žízeň

Horké počasí je ale rizikem pro všechny. Jak ho tedy ve zdraví přežít? Jednou z nejdůležitějších zásad je dodržovat pravidelný pitný režim, protože v horku vylučujeme víc tekutin a mnohem rychleji může dojít k dehydrataci organismu.

„Je třeba pít systematicky od rána, ne až v momentě, kdy máme žízeň, nebo když nás začne bolet hlava,“ upozorňuje praktický lékař Jan Jelínek.

Místo obyčejné vody nebo sladkých limonád doporučuje raději minerálky. Denně bychom v těchto dnech měli vypít dva a půl až čtyři litry tekutin. Pokud člověk není profesionální sportovec a není na fyzickou zátěž zvyklý, neměl by se také přetěžovat.

Obzvlášť starší lidé by se měli v těchto dnech šetřit a být doma nebo ve stínu. Odborníci se ale shodují, že mezi jedenáctou a šestnáctou hodinou by se přímému slunci neměl vystavovat nikdo.

A pozor také na používání klimatizace. V horku sice může příjemně zchladit, zároveň ale často způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace. Je třeba dbát na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl větší než pět stupňů.

Důležitá je i změna jídelníčku. Nejlepší v horkém létě jsou zeleninové nebo ovocné saláty a polévky. „Těžká strava může způsobit nevolnosti a zvracení,“ dodává Jelínek a zároveň nedoporučuje v těchto dnech kupovat majonézové potraviny. „V horku se takové jídlo extrémně rychle kazí,“ říká.

Při pobytu na slunci bychom neměli zapomínat ani na pleť a oči. Voděodolné opalovací krémy s vysokým faktorem by měly být samozřejmostí, protože sluneční paprsky podporují stárnutí kůže a umocňují riziko vzniku zhoubných i nezhoubných kožních nádorů a rakoviny kůže.

Před zánětem spojivek či rohovky spolehlivě ochrání kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. A nosit by je měly i děti.

Opomenout bychom neměli ani prodyšné oblečení a pokrývku hlavy, které chrání před úpalem nebo úžehem.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení