Rok platná vyhláška o zákazu venčení psů bez vodítek platí v Chebu. Strážníci už za její porušování vybrali tisíce korun na pokutách. Stále se ale najde hodně chovatelů psů, kteří se neobtěžují své psy vodit na vodítku.

Lidé se pak bojí útoků ze strany větších psích ras nebo šlápnutí do psích exkrementů, kterých je hlavně okolí sídlišť plné.
„Svého psa vodím vždy na vodítku,“ řekla Tereza Siková z Chebu. „Jsem si jistá, že nikoho neohrožuje, ale nechci zbytečně porušovat jakékoliv zákazy. Trochu se bojím velkých psů, kteří nemají vodítko ani košík,“ svěřila se. „Myslím si, že pes bez vodítka je zbytečná hrozba,“ dodala.
O vyhlášce, která venčení psů v Chebu upravuje, ví každý pejskař na Chebsku. Většina z nich si z ní ale nic nedělá. „Vodítko máme, ale používáme ho, jen když jdeme do města,“ prozradila nám Iveta Popelová z Chebu. „Náš pejsek je malý a nikomu ublížit nemůže,“ bránila se. „O vyhlášce vím. Jednou jsem dokonce dostala pokutu. Na psa si ale dávám pozor a nemyslím si, že by vodítko bylo tak důležité,“ dodala.

Velký pes, který nemá vodítko ani náhubek, vzbuzuje strach u každého. Nikdo neví, co takové zvíře udělá. Právě tyto případy by i podle pejskařů měli strážníci přísně trestat.
„Pokud je pes přibližně stejně velký jako králík, nemyslím si, že by vodítko bylo nezbytné,“ uvedla Tra Mi Nguyen z Chebu. „Na hodně frekventovaných místech by ale mělo být samozřejmostí,“ poznamenala. „Samozřejmě se bojím nepřivázaných psů. Často je pro strážníky asi těžké dohledat jejich majitele, takže je ani nelze nijak stíhat,“ postěžovala si.

Podle všeho se situace na Chebsku přece jen zlepšila. Velká a takzvaná bojová plemena potkáme bez vodítka už jen málokdy. „Přibližně polovina majitelů psů v Chebu vyhlášku dodržuje,“ sdělil Ladislav Svobodník, zástupce ředitele Městské policie v Chebu a pokračoval: „Často do města posíláme strážníky, kteří se zaměřují právě na tento přestupek. Majiteli psa bez vodítka můžeme vyměřit až 1000 korun pokuty.“ Přesto však mnoho lidí riskuje a nechává svého čtyřnohého miláčka volně pobíhat. „Nejčastěji zaznamenáváme porušování vyhlášky na sídlištích. V centru města už většinou lidé psy vodí na vodítku,“ doplnil Svobodník.

Podle vyhlášky je možné volné pobíhání psů v těchto místech:
1. louka k vodojemu U Jána
2. sídliště Spáleniště-louka za klášterem–směr „Želva“ mimo sportovně – zájmový areál „Želva“, propojení s Gertnerovými sady, Gertnerovy sady.


I v těchto místech ale musí být pes pod dozorem svého majitele a opatřen náhubkem a známkou

(Zuzana Kasíková, Petr Przeczek)