Za uplynulých sedm měsíců se na Chebsku stalo již 780 dopravních nehod, což je o 103 méně než za stejné období loňského roku. I přes to není příliš důvodů k radosti. Usmrcených na silnicích totiž neustále přibývá.
Za tragickými nehodami bývá často nepozornost či nesoustředěnost.
„Jakákoliv jiná činnost navíc je hazard,“ uvedla západočeská policejní mluvčí Ilona Týmlová.
I přes to si někteří motoristé stále nedají říct. Píší smsky, telefonují či si za jízdy zapalují cigaretu. Ačkoliv byl záměr zakázat i jiné činnosti kromě telefonování, policisté si mohou došlápnout zatím jen na náruživé telefonisty.
„Samozřejmě také kouření odpoutává řidičovu pozornost,“ pověděl instruktor autoškoly Jiří Pabouček. „Nejsem si jistý, zda by mělo být zakázané. To záleží na zákonodárcích. Ale rozhodně by měl každý řidič uvážit, zda to doopravdy zvládne,“ dodal.

„Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení,“ vysvětlila mluvčí Týmlová, na co by si měl dát motorista pozor. „Pokud policisté přistihnou řidiče, jak telefonuje nebo drží v ruce jiné hovorové či záznamové zařízení, mohou mu na místě udělit blokovou pokutu ve výši jeden tisíc korun. Ve správním řízení může být udělena pokuta ve výši 1 500 až 2 500 korun a řidiči hrozí připsání tří bodů.“
Pokud nechce mít šofér problémy, musí vlastnit sadu handsfree. Podle některých odborníků to ale není řešení. Riziko totiž nespočívá tolik v samotném držení telefonu, jako v celkové ztrátě koncentrace.
„V tom případě nechápu, proč je povolené za volantem kouřit,“ divil se šestatřicetiletý Marcel Jelínek z Chebu, jeden z oslovených řidičů. „Telefon může člověk zvednout po paměti, ale na zapalování cigarety se musí dívat. Nehledě na to, že může kdykoliv a kamkoliv odlétnout žhavý kus,“ dodal.