Ani neustálá varování policistů nebo výstražné cedule na parkovištích nepřesvědčí motoristy, aby ve svém plechovém miláčkovi nenechávali cennosti. V poslední době si zloději z vozidel odnášejí mobily, fotoaparáty, videokamery nebo třeba notebooky.

Deník se proto rozhodl pro malý test. Prošli jsme parkoviště velkých obchodních domů v Chebu a hledali, zda v nějakém autě objevíme něco, co bychom si jako pseudozloději odnesli. Za oknem jednoho auta jsme našli mobilní telefon, který tam byl umístěný jako ve výloze.
„Vidíte, já na něj úplně zapomněl,“ řekl Deníku majitel auta, když se vrátil z nákupu. „Položil jsem ho na palubní desku, ale v zatáčce mi sklouzl až na kraj. Jsem si vědom toho, že mám veliké štěstí, že nemám rozbité okno a ukradený telefon,“ dodal roztržitý majitel, který si nepřál být jmenovaný.
Řadu vykradených aut na Chebsku má na svědomí šestadvacetiletý mladík z Chebu. Pokud ve vozu nebylo, co ukrást, alespoň ho poškodil.
„Policisté už zahájili trestní stíhání proti šestadvacetiletému muži z Chebu pro trestné činy krádeže, poškozování cizí věci a porušování domovní svobody,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Mladík se ve Františkových Lázních vloupal do dvou vozidel. Z těch si odnesl autorádia, z dalšího dokonce i klíče. Do čtyř aut se pak podíval v Mariánských Lázních a do dalších sedmi v Chebu. Majitelé vozů přišli o autorádia, hudební CD, finanční hotovosti a další elektroniku.
Ale protože ani tento lup zloději nestačil, vrátil se opět do Františkových Lázní. Zde mu pomohl fakt, že majitel auta nechal ve svém plechovém miláčkovi fotoaparát a paměťovou kartu. Obě věci si ale místo řidiče opět odnesl podnikavý chmaták.

Dobrou zprávou pro ostatní motoristy je podle policie to, že mladý muž už je ve vazební věznici.
Pro zabezpečení aut proti vykradení mají policisté několik rad.
„Nejjednodušším opatřením je parkovat v garáži, na hlídaném parkovišti, na osvětleném místě, tak, abyste případně na vozidlo viděli,“ radí chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

„Pokud opouštíte vozidlo, byť jen na okamžik, neponechávejte klíčky v zapalování a vždycky je zamykejte. Před odchodem zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, případně větracích okének.“
Kromě toho by lidé neměli nechávat na sedadlech ani v přihrádkách či zavazadlovém prostoru nic cenného.
„Doklady od vozidla, osobní doklady a důležité písemnosti berte vždy s sebou. Jestliže uděláte ze svého vozidla výkladní skříň, stačí zloději projít mezi vozidly a hned vidí, co se mu kde nabízí,“ dodala Hrušková.

PREVENCE PROTI KRÁDEŽÍM A VYKRÁDÁNÍM MOTOROVÝCH VOZIDEL

Za první dva měsíce letošního roku bylo v chebském regionu zaznamenáno celkem 41 krádeží věci z automobilů a 24 krádeží dvoustopých motorových vozidel. Nejvíce k této trestné činnosti dochází v Chebu, kde došlo k 25 vloupání do vozidel a ke 14 odcizení dvoustopých motorových vozidel. V Mar. Lázních došlo k 6 krádeží věcí z vozidel a ke 4 krádeží motorových vozidel. Aš eviduje 5 krádeží věcí z vozidel a jedno odcizené motorové vozidlo a Frant. Lázně zaznamenali jedno vloupání do vozidla a 3 krádeže dvoustopých motorových vozidel.

Z vozidla jsou pachateli nejčastěji odcizována autorádia, digitální fotoaparáty, osobní doklady, peníze, platební karty a další osobní věci např. mobilní telefony, oděvy atd., které zde majitelé zanechávají volně položené.

Základním pravidla, jak se chránit před krádežemi a vykrádáním motorových vozidel:

Nejjednodušším opatřením ke snížení tohoto rizika je parkovat v garáži, na hlídaném parkovišti, na osvětleném místě, tak abyste případně na vozidlo viděli.
Pokud opouštíte vozidlo, byť jen na okamžik, neponechávejte klíčky v zapalování a vždycky je zamykejte. Před odchodem zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, případně větracích okének, Uzamykejte vždy řádně všechny zámky vozidla.
Nenechávejte na sedadlech ani v přihrádkách či zavazadlovém prostoru nic cenného (kabelky, kufříky, fotoaparáty, mobilní telefony apod.).
Doklady od vozidla, osobní doklady a důležité písemnosti berte vždy s sebou. Jestli-že uděláte ze svého vozidla výkladní skříň, stačí zloději projít mezi vozidly a hned vidí, co se mu kde nabízí.
Před déletrvajícím opuštěním vozidla demontujte odnímatelné části (anténa apod.).
Při pořizování autorádia volte raději přístroj v kufříkovém provedení, přístroj s odnímatelným panelem, anebo kódovým či kartovým systémem a tuto funkci plně využívejte.
Pečlivě se starejte o klíče od vozidla (zvláště dávejte pozor na manipulaci s klíči v autoopravnách a myčkách).
Při koupi ojetého vozidla věnujte pozornost výrobním číslům vozidla, sepsání kupní smlouvy apod.
Dalším stupněm ochrany jsou řádně nainstalované mechanické zábranné prostředky _ zámky na řadící páku, zámky blokující řadící páku i ruční brzdu, uzamykatelné tyče na volant, uzamykatelné ráfky nebo střešní nosiče, pískování skel.

Vyšším standardem je instalace elektronických autoalarmů. Sem patří zejména čidla reagující na zásah do prostoru nebo změnu polohy vašeho vozidla, miniaturní ústředny, sirény, vysílače alarmu na určitou vzdálenost, imobilizéry.
samozřejmostí zůstává vhodně uzavřené pojištění vozidla pro případ, že všechna uvedená doporučení selžou.
Při oznámení krádeže na policii nebo při jednání o náhradě škody s pojišťovnami je třeba mít připraveny důležité údaje k vozidlu, zejména státní poznávací značka, typ, barvu a rok výroby vozu, čísla motoru a podvozku, VIN kód, nápadné odlišnosti (viditelná poškození, střešní okno apod.).