Dva případy hepatitidy typu A eviduje nyní v Karlovarském kraji Krajská hygienická stanice v Karlových Varech. Z Chebska sice nejsou, ale tamější obyvatelé mají ze žloutenky strach. Bojí se zejména lidé, kteří spobývali v Praze, odkud se epidemie šíří do celé České republiky.
„Nedávno jsem byla v Praze a až pozdě jsem si uvědomila, že veřejné záchodky, které jsem navštívila, by mi mohly být osudné,“ uvedla Zdena Suchánková z Chebu. „Snad jsem si ruce umyla dobře a budu v pořádku,“ uzavřela.

Podle informací z webových stránek Krajské hygienické stanice v Karlových Varech zaznamenali lékaři nákazu u spolumajitele stavební firmy se sídlem v Praze.
Muže lékaři izolovali na infekčním oddělení nemocnice v Karlových Varech. Je to už čtvrtý případ ze stejného pracoviště. Jako zdroj nákazy byli identifikováni dělníci na stavbě.
Dalším nakaženým je odsouzený muž ve věznici Ostrov. Byl totiž v kontaktu ve Věznici Pankrác s potvrzenou hepatitidou typu A.

Hygienická stanice už rozeslala upozornění i školám.
„Děti jsme poučili, jak se mají chovat, že si mají pořádně mýt ruce, do každé třídy jsme koupili nové mýdlo a papírové ručníky,“ poznamenala sekretářka chebské 4. základní školy v Hradební ulici.

Nemoc se začala v Praze šířit od narkomanů, kteří se shromažďují na nádražích. Bezmála polovina nakažených lidí už ovšem nemá s drogami nic společného. Žloutenka typu A se přenáší špinavýma rukama, ale také krví nebo pohlavním stykem. Je nebezpečná tím, jak rychle se šíří mezi lidmi, ale ne tak nebezpečná jako typy B a C.

Příznaky připomínají chřipku, nemoc je zpočátku nenápadná, dostaví se únava, nechutenství, slabost, teploty, bolesti břicha a zad. To, že pacientovi zežloutne kůže, není pravidlem. Zejména u dětí může být nákaza tak nenápadná, že ji šíří dál, aniž by o tom kdokoliv věděl.
Léčba onemocnění je zdlouhavá a náročná. Nemocný musí strávit několik týdnů v nemocnici, po propuštění domů se musí šetřit, nesmí například sportovat. Podle dotázaných lékárníků zatím na Chebsku nehrozí nedostatek vakcíny.