Multikulturní charitativní koncert na podporu vzdělávání a rozvoje keňského městečka Miwani se uskuteční 19. února v mariánskolázeňském hudebním klubu Na Rampě. Obyvatelům Miwani vždy poskytovala dostatek práce tamní továrna na cukrovou třtinu, kterou však před několika lety zavřeli. Stovky lidí tak přišlo ze dne na den o práci, což mělo velmi negativní dopad na životy obyvatel.

Několik miwanských dobrovolníků se tak rozhodlo začít s projekty, které by nějakým způsobem zlepšily situaci v městečku. Chtělo to čas, ale podařilo se jim vybudovat v Miwani školku, základní školu, ale také zemědělské a zdravotnické projekty. Díky výdělečným zemědělským projektům a za pomoci drobných dárců z České republiky se v červnu 2007 podařilo koupit vlastní pozemek, který již dostačuje pro rychle se rozrůstající školu. Nyní na pozemku stojí první stupeň základní školy (1. až 4. třída) a začíná se se stavbou knihovny, jenž bude otevřená pro všechny obyvatele Miwani.

Na koncertu od 19 hodin vystoupí tři Ska kapely. O zábavu se postarají Tantal, Ocho Río a Skavare Flascheta.

„Není to první charitativní koncert, který Na Rampě pořádáme,“ sdělil Roman Juřica, produkční klubu Na Rampě. „Byly u nás už dva dobročinné koncerty a navíc pořádáme každý rok Festival bez hranic. To je vystoupení převážně pro postižené a vozíčkáře. Pokud bude mít únorový koncert na podporu Miwani velký úspěch a vybere se dostatek peněz, tak v tom budeme pokračovat i nadále,“ dodal Juřica.

V dalším plánu mají tamní humanisté dokončit druhý stupeň základní školy. Klub Na Rampě by tak rád pomohl získat finanční prostředky, neboť s jejich pomocí by mohli mít školu hotovou během pár měsíců.

Stavba jedné třídy s kompletním vybavením totiž vyjde přibližně na 60 tisíc korun.

"Je skvělé, když se někdo rozhodne udělat něco podobného,“ řekl Václav Kroupa z Mariánských Lázní. „Hlavní je, aby si lidé uvědomili, že to je pro dobrou věc, a pokud se jim i ta hudba líbí, tak proč by nepřišli?“

Charitativnímu koncertu bude předcházet vystoupení veleznámých rockových skupin Brutus a Babahed. Tyto dvě kapely zahrají 6. února od 20 hodin. V březnu čeká Mariánské Lázně a klub Na Rampě návštěva Wohnoutů, jedné z nejznámějších českých skupin.