Ty své už mají také Mariánskolázeňští. Nákupu kompostérů předcházela anketa, kde se mohli zájemci přihlásit. „Na městský úřad dorazilo 235 anketních lístků s žádostí o domácí kompostér,“ informoval starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Velký zájem ze strany občanů rozhodl, že zastupitelé dali žádosti o dotaci zelenou. „Díky využití domácích kompostérů se sníží objem bioodpadu, který Technický a dopravní servis vyváží. Klesnou tak náklady,“ řekl Martin Kalina.

Na základě žádostí od občanů nakoupilo město tři sta kompostérů a ti, kteří si je pomocí anketních lístků rezervovali, si je mohou už vyzvednout. „V současné době je přibližně padesát kompostérů bez rezervace,“ uvedla Silvie Křížová z odboru životního prostředí. Mariánskolázeňští, kteří propásli první šanci a nepřihlásili se o ně v anketě, tak mají ještě šanci. Domácnosti získají nádoby do zápůjčky a po pěti letech by měly kompostéry přejít do jejich vlastnictví.

Mariánské Lázně nejsou jediným městem, které přistoupilo k této variantě. Domácí kompostéry jsou totiž hitem. Od města je dostali už minulý rok obyvatelé Chebu. Vybavit domácnosti kompostéry se rozhodl například i karlovarský magistrát nebo Ostrov. Své domácí kompostéry mají i občané v Sokolově, kde město rozdalo pět set kusů nádob.

Další zájemci v kraji ještě čekají. Obrovský zájem například zaznamenali v Horní Blatné. Tam lidé radnici doslova zasypali žádostmi. Tady by se kompostéry mohly z dotací nakupovat už v příštím roce. „Zájem je opravdu obrovský, až nás to překvapilo,“ řekl před časem starosta Horní Blatné Robert Petro.

Ilustrační foto.
Prostor pro velké akce by mohl být před Thermalem