Město Cheb se potýká s větším počtem prázdných velkých bytů. Chebané by tak v nich mohli platit nižší nájmy. Nově budou zvýhodněni lidé, kteří doloží svůj příjem, třeba i důchod. Byty by tak neměli obsadit lidé, kterým na nájem přispívá stát.

„Pronajmout některé větší byty je celkem obtížná záležitost,“ uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „Při nájemném 45 korun za metr dají lidé za byt o 160 metrech kolem osmi tisíc korun,“ počítal. A to platba ještě neobsahuje sumu za energie. „Maximální výchozí cena se nově od 100 korun za metr nebude zvyšovat,“ podotýkal Vanoušek. I větší byty tak budou při elektronických aukcích začínat na 4500 korunách.

Navíc pak nebude rozhodovat jen to, kdo bude ochotný dát vyšší částku.
„Zásady pro přidělování bytů se upraví. Každý uchazeč, který bude mít o městský byt zájem, bude muset složit kauci ve výši tří měsíčních nájmů – ale také dostanou přednost uchazeči, kteří doloží příjem, popřípadě i důchod.“

‚Dávkaři‘ totiž mohou nabídnout větší částku. Peníze za drahý byt v takových případech platí daňoví poplatníci. A právě tomu chtějí Chebští zabránit.
„Ti, kdo svůj příjem nedoloží, přijdou na řadu až poté, co o byt neprojeví zájem nikdo jiný,“ dodal starosta Vanoušek.

Město Cheb vlastní v současnosti asi 1600 bytů. Jejich počet se ale zmenšuje, protože se byty postupně prodávají. Velkých bytů nad 100 metrů čtverečních je asi devadesát. Nachází se například na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nebo třeba v objektu bývalé prodejny Baťa.
Zamýšlený plán města se obyvatelům zamlouvá. „Pracující lidé si také nemohou žít nad poměry,“ zlobil se jeden z obyvatelů Chebu. „Takových kroků by mělo být čím dál tím více.“