Cheb Už po jednadvacáté se do Chebu sjeli nejlepší studenti dějepisu z celé republiky. V aule ekonomické fakulty se totiž konal další ročník jedinečné soutěže, ve které poměří své znalosti.

Dějepisnou soutěž pořádá chebské gymnázium a díky slovenským účastníkům se už několik let může pyšnit titulem 'mezinárodní'.

„Jsem moc rád, že dorazili všichni pozvaní jednasedmdesát českých škol a tři slovenské," uvedl Miroslav Stulák, organizátor a duchovní otec soutěže. „Zavítali k nám také elitní profesoři, zástupci Poslanecké sněmovny, Senátu, a to v čele s jeho předsedou, ale také představitelé města." Studenty přivítal také předseda Učené společnosti České republiky prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., nebo známý český novinář Stanislav Motl.

Soutěžit přijeli také loňští vítězové, studenti z Litoměřic. Vítězná škola do soutěže nasazuje hned dvě družstva a základ jednoho z nich tvořily dvě loňské 'vítězné' studentky. „Jsme docela nervózní," řekly Barbora Dolejší a Lucie Bažantová. Obě pociťovaly tlak, že by měly obhájit loňské vítězství. A jak dlouho se na soutěž chystaly? „Připravovaly jsme se už asi půl roku," potvrdil nováček týmu Elizavet Belová. „A poslední týden pro nás byl snad nejhorší."

O tom, že je chebská dějepisná soutěž opravdu výjimečná, vědí nejen studenti a pedagogové, ale potvrzují to i vědecké kapacity.

„Rád bych vyjádřil potěšení, že se akce také letos účastní tak velké množství studentů, ale také musím vyslovit svůj obdiv organizátorům, protože jde o jedinečnou soutěž v celé republice," řekl při svém úvodním projevu prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

Každý rok se soutěž zaměří na jedno téma a to letošní neslo název 'Od osvícenství k budování občanské společnosti'. Domácí fandili hlavně chebským týmům. „Doufáme v ten nejlepší výsledek," usmívala se Markéta Hrušková, která reprezentovala se svými dvěma kolegyněmi chebské gymnázium.

S prázdnou ze soutěže neodjížděl žádný účastník. Organizátoři každému věnují hodnotné knížky. Letos se od sponzorů podařilo vybrat přes 860 tisíc na tento účel. Vítězové navíc dostanou řadu dárků, které jim pomohou v dalším vzdělávání. Podle Miroslava Stuláka při oslovování sponzorů pomáhá dobré jméno soutěže.

„Ta má již svou tradici a 90 procent sponzorů z loňského roku nám zůstalo, další přibyli," dodal.