Nalákat do centra města firmy a podnikatele, to chce chebská radnice. K dispozici má čtyři desítky nebytových prostor. Společnostem má pomoct také parkování na náměstí po nějakou dobu zdarma.

Město vlastní 270 nebytových prostor, z toho je 37 prázdných. Podle všeho se mají v brzké době vyprázdnit místo po Radničním sklípku a Železářství u Paška.

„Výše nájemného v městských prostorách je na spodní úrovni," uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. Výše nájemného ale podle jeho slov nebude tím největším problémem, který podnikatele v centru města trápí.

„Problém je spojený i se změnou chování spotřebitelů," podotkl s tím, že lidé preferují velká centra či internet před místními živnostníky. „Dalším faktorem je, že lidé leckdy neprovozují aktivitu, kterou občané poptávají nebo která by si na sebe dokázala vydělat," sdělil. Konkurenci pro město také představují nákupní centra.

Cheb proto vyšel do boje s několika možnostmi, jak trend zvrátit. „Chtěli bychom parkování na náměstí nastavit tak, aby zde řidiči mohli stát 90 minut na kotouč," popisoval místostarosta. Na případné nájemce ale město nečeká 's rukama v klíně'.

„Odbor správy majetku už v minulém týdnu aktivně oslovil několik desítek subjektů, kterým nabízíme naše nebytové prostory," uvedl.

Navíc rada schválila, že se nájmy tento rok nebudou zvyšovat ani o inflaci. To se týká nejen míst pro podnikání, ale také bytů.

„Město v současné době vlastní 1261 bytových jednotek, z toho je 91 volných," sdělil starosta Pavel Vanoušek. Město některé byty ani pronajmout nemůže, protože jsou ve velmi špatném stavu. „A my nejsme schopni všechny bytové jednotky opravit najednou. Již před nějakou dobou ale rada schválila možnost, že by se nájemci podíleli na úpravách," řekl. Investice by se tak započítávala proti půlce nájemného. „Momentálně vypisujeme výběrové řízení na 16 takových bytů," podotkl.