Nejde tak o zvyšování daní za byty, rodinné domy, rekreační objekty, zahrady anebo pozemky. Do nové sazby se nepočítají ani lesní, zemědělské anebo vodní plochy. Na internetu vzbudila tato zpráva žhavou diskuzi. Navýšení daně bude od ledna příštího roku činit zhruba 5 korun na metr čtvereční. Do městského rozpočtu by tak mohlo přitéct až 6 milionů korun navíc.

„Tak to bude masakr a nálož, jsem zvědav na nové daňové přiznání,“ komentoval například jeden z diskutujících na sociálních sítích.

Město však všechny uklidňuje. Nejde o žádné drastické navýšení. Navíc některá města v Karlovarském kraji už tento zvýšený koeficient dávno uplatňují.

„Většina měst a obcí Karlovarského kraje již zvýšený koeficient uplatňuje. Město Cheb tudíž až nyní tímto zvýšením z koeficientu 1 na1,5 narovnává daň z nemovitých věcí na roveň ostatních měst a obcí. Byli jsme tak jedni z posledních, kdo vyšší koeficient neměl,“ sdělil chebský místostarosta Miroslav Plevný.

Důvodem, proč se město Cheb rozhodlo plošně daný koeficient zvýšit, bylo, že původně se měla tato změna dotknout pouze chebského průmyslového parku.

„Bohužel zákon nám takovou možnost neumožňuje, nejde zvýšit koeficient jen někde, proto jsme museli koeficient navýšit u všech zmíněných subjektů,“ vysvětlil Miroslav Plevný.

O úvaze zvyšování daně již několikrát hovořil starosta Antonín Jalovec na setkáních s místními zástupci podnikatelské sféry. „Toto zvýšení se bude týkat firem z nového průmyslového parku a majitelů velkých obchodních center. Mírnější dopad pocítí i místní drobní podnikatelé. Bohužel však současná legislativa neumožňuje rozlišení daně z nemovitosti dle velikosti či umístění provozovny v katastru obce,“ poznamenal chebský starosta.

Navýšení daně, které má do městské kasy přinést dalších 6 milionů korun za rok, chce město využít do systému SPA, tedy systému podpory aktivit, pro potřeby sportovních klubů, kulturních, školských a sociálních institucí. Do nich dosud neplynul dostatek financí.