950 let od první písemné zmínky o městě si bude v roce 2011 připomínat město Cheb. O projektu chystaném k tomuto významnému výročí jsme hovořili s vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice Marcelou Brabačovou.
Můžete stručně popsat akci, která je součástí oslav s názvem 950 osudů z Chebu?
K tomuto výročí připravíme výstavu ´950 tváří a osudů z Chebu´, jejímž obsahem budou fotografie a osudy lidí na nich. Fotografie i osudy mají pocházet z různých časových období a budou jak od původních německých obyvatel Chebu, tak od prvních obyvatel, kteří do města přišli po druhé světové válce, až po ty současné. Partnerem projektu jsou: Egerer Landtag (Chebská krajanská rada), jejíž zástupci osloví bývalé Chebany , dobrovolníci z Římskokatolické farnosti Cheb v zastoupení Evy Kolafové a O.S. BALIME, Mediální centrum pro děti a mládež v čele s Janou Kofránkovou a také chebské rádio Egrensis a Chebský deník.
Připravíme také možnost pro návštěvníky vyjádřit se k výstavě, případně vybrat osud, který je nejvíce zaujme, a poté se pokusíme buď o setkání s tou osobou, či alespoň o podrobnější popis jejího osudu.
Prozradíte, kdy a kde se uskuteční představení prvních posbíraných osudů? V jakém sledu budou ´představovačky´ pokračovat?
Výstava bude umístěna v kostele svatého Mikuláše a její zahájení je 22. dubna v 17.30 hodin. Další setkání naplánujeme vždy poté, kdy budeme mít znatelný přírůstek osudů a také někoho, kdo by chtěl vyprávět ´ živě´. Naše představa je zhruba v rozmezí dvou měsíců.
Okoření program této první akce také setkání s nějakým ´živým osudem´?
Ano, hned 22. dubna je připraven první ´ živý´ osud, vyslechneme jej od 18 hodin ve farním sále naproti chebskému kostelu svatého Mikuláše.
Podle jakých kritérií jsou vlastně vybíraní adepti do té ´950tky´?
Jak napsala spolupracovnice projektu Jana Kofránková z Mediálního centra: „Sbíráme pohnuté a zajímavé osudy osobností Chebska. Zároveň nás zajímají i takzvaní obyčejní lidé. Jde přece o osudy Chebanů. ..... Představte si sebe, co kdyby někdo udělal před padesáti lety takovou výstavu a napsal takové osudy.. A vy jste ji teď objevili… Co by vás zajímalo? Co byste chtěli číst… Jací lidé tu žili…
Budou nějakým způsobem k vidění pohromadě všechny materiály do této takřka tisícikusové publikace (nebo jak útvar nazvat )?
Tento útvar – 950 osudů – bychom rádi jako celek představili v roce oslav – 2011. Celá výstava se bude rozrůstat před našima očima na výstavních stojanech v kostele sv. Mikuláše. Od této chvíle potřebujeme sebrat tři osudy denně, úkol téměř nadlidský. Ovšem i když jich nebude 950, stejně se hodně dozvíme o tomto městě a lidech, kteří v něm žili a žijí a to je náš hlavní cíl.
Popište, prosím, formát, v jakém budou ´tváře´ představovány?
List A4 na něm fotka + text, oboustranně – jedna strana česká, druhá německá. U rozsáhlejších osudů klidně i více stran.
Zároveň s výstavou bude 22. dubna 2010 odstartována soutěž, která poběží přesně rok - tedy do 22. dubna 2011. Půjde o soutěž Nejlepší "sběrač osudů". Odměna pro toho nejpilnějšího (dle nejvyššího počtu nasbíraných a napsaných osudů) bude fotoaparát!
Víte, jak sbíráme jednotlivé osudy, a kdo se jím může stát? Téměř každý Cheban, který má a chce něco o sobě říci. Ne každý však umí svůj "osud zpracovat" čili napsat. A ne pro každého je to činnost jemu příjemná. Často naopak paradoxně lidé, kteří "mají co říct", ten pocit nemají a myslí si, že jsou "nezajímaví". A proto hledáme dobrovolníky - redaktory, kteří se úkolu ujmou. Co pro to udělat? Ozvěte se na jeden z uvedených e-mailů na konci článku. Jak potom postupovat? Takto:
KDO MŮŽE BÝT "SBĚRAČEM OSUDU"?
Tím se může stát každý. Je důležité, abyste byli nadšení a nebáli se ptát se lidí. A ti z vás, kteří se bojí povídat si "cizími lidmi", mohou dělat interview se svými blízkými… Nechejte si VYPRÁVĚT… od svých prarodičů.. rodičů… přátel… učitelů… kamarádů… prodavačky v obchodě.. prostě od kohokoliv.. kdekoliv.. jako osud… Zajímejte se o druhé.. Zajímejte se o Cheb… Takže - sběrač osudu - takový redaktor, může to být KDOKOLIV!!!! Kdo jen trochu CHCE!
JAK VYBÍRAT "OSUDY"?
Sbíráme pohnuté a zajímavé osudy osobností Chebska. Zároveň nás zajímají i tzv. "obyčejní lidé". Jde přece o "osudy Chebanů"… A ty jsou rozličné tak, jako lidé samotní… Takže vybírejte kokokoliv, kdo chce a umí pěkně vyprávět… nebo toho, kdo nejprve nechce a trochu ho přemlouvejte… Když si nebudete jistí, jestli je "osud zajímavý", tak se rozhodněte jednoduše… Zeptejte se sami sebe.. Proč mne napadl zrovna tenhle člověk? Proč se ho vlastně chci ptát? Baví mne poslouchat, co o sobě říká? Tohle pravidlo zabírá vždy! Jakmile se vy o něco a někoho zajímáte, většinou je jisté, že i ostatní lidi - čtenáře - to bude zajímat!
JAK SE PTÁT?
Nebojte se ptát! To je pravidlo č. 1! Kdo se nezeptá, nic se nedozví! Překonejte ostych, že se ptáte na věci, na které se normálně neptáte… že "lezete někomu do soukromí". Zpočátku to bude nepříjemné, ale zvyknete si.. A pak vás to obohatí! Dozvíte se spousty zajímavých věcí… Nechejte "svou oběť" vyprávět.. a uvidíte, že vám pak nebude stačit papír na psaní… Ptejte se na základní věci - jméno (u žen i na příjmení za svobodna), ptejte se na rodiče, na děti, na to jakou školu dělal, jaké zaměstnání, proč měnil školy či zaměstnání, proč dělá to, co dělá… a jak… jaké má nebo měl koníčky… čím vynikal.. proč má rád Cheb a co tu nejzajímavějšího zažil.. kdy sem přišel.. co by našemu městu krásného přál do budoucna… jak si představuje, že Cheb bude vypadat za 50 let až mu bude 1000 let! Ptejte se na to, jaké nejkrásnější jaro tady zažil… na jeho první lásku.. Ptejte se vždycky doplňujícíma otázkama.. JAK a PROČ!!! To jsou dobré pomůcky, když nevíte jak dál… ale i když víte… Ptejte se na víc věcí než pak použijete! Vždy je lepší mít "více materiálu" než pak sedět u počítače a přemýšlet, čím vyplním prázdné místo… Raději kraťte než natahujte… A hlavně se zajímejte UPŘÍMNĚ o lidi, s nimiž děláte rozhovor! Prostě: PTEJTE SE, PTEJTE SE, PTEJTE SE…
JAK ZPRACOVAT ČLÁNEK?
Až budete mít hotový rozhovor, začněte psát. A to co nejdříve po skončení rozhovoru. Jen tak si udržíte v paměti styl rozhovoru, což vám pomůže a hlavně nebudete muset moc "lovit" v poznámkách - budete mít vše ještě čerstvě "v hlavě". Píšeme vše v takzvanné "ich formě" - což je převzaté od německého ICH - čili JÁ. Aby se "osud" četl, jako když vám ho vypráví třeba babička… mějte na paměti, že to pak někdo bude číst třeba za těch 50 let… A to už bude to správné "vyprávění"… A tak to také má být… Představte si sebe, co kdyby někdo udělal před padesáti lety takovou výstavu a napsal takové osudy.. A vy jste ji TEĎ objevili… Co by vás zajímalo? Co byste chtěli číst… Jací lidé tu žili… Zkuste dvě, tři věty věnovat něčemu drobnému, každodennímu… mobilům, pračkám ve vztahu k lidem (třeba: kdy jste si koupil první mobil, pračku…)… vždyť za padesát let bude všechno jinak… a dnešek bude historií… Mějte na paměti, že píšete odkaz pro budoucí generace! Vzpomeňte na to, když se zbourala budova bývalého gymnázia - Rudolfina… Jak cenný poklad pro nás byl, když se v základech budovy nalezly fotografie tehdejších radní města… To byl jejich odkaz… A tohle - to bude ten náš! Tak se snažme! A do toho!
Inspirujte se našimi on-line kurzy na www.medialnicentrum.eu. Když si nebudete vědět rady, tak pište na: redakce@medialnicentrum.cz a my vám poradíme. Nebo můžete navštívit naše kurzy žurnalistiky a inspirovat se…
POZNÁMKA PRO "NOVINÁŘE" a "NOTORICKÉ PISÁLKY": Nechcete, aby se vás někdo ptal, ale chcete si vlastní osud zpracovat sami? Není problém. Držte se výše zmíněných instrukcí a pošlete nám vlastní osud rovnou.
FOTOGRAFIE:
Fotografii můžete pořídit jako portrét či momentku speciálně pro účely výstavy, ale upřednostníme klidně i archivní fotografie… Klidně jak jste byli mladší… Je to na vás a vašich respondentech (mimochodem - samozřejmě, že počítáme s tím, že každý šikovný sběrač "dodá též vlastní osud"…)
JEŠTĚ JEDNA POZNÁMKA: I když si budete třeba rozhovor nahrávat na diktafon nebo mp3, a pak přepisovat nebo psát rovnou, je nutné VYPLNIT DOTAZNIK, kteýy obdržite právě poté, co se nám ozvete na některý z níže uvedených e-mailu. Je důležité u každého dotazníku vyplnit JMÉNO A PŘÍJMENÍ a NECHAT DOTYČNÉHO PODEPSAT souhlas se zveřejněnim svých údajů!
KAM POSLAT OSUD?
Zpracované osudy posílejte na emaily: brabacova@mestocheb.cz, dobrovolnici@farnostcheb.cz nebo redakce@medialnicentrum.cz .
Jana Kofránková, www.medialnicentrum.eu