Nový domov nabídlo město Cheb několika ukrajinským rodinám. Čtyři z nich se po prohlídce města rozhodly, že se sem přistěhují. Na západě republiky by měly začít bydlet do konce roku.

„Na jaře letošního roku zveřejnilo Ministerstvo vnitra výzvu, ve které hledalo města a obce, které by se zapojily do pomoci Čechům žijícím v oblasti válečného konfliktu v okolí Donbasu. Ihned jsme na tuto výzvu reagovali a spojili se s Arcidiecézní charitou v Praze," vysvětlil chebský starosta Petr Navrátil, jak pomoc začala. Na konci minulého měsíce si několik Ukrajinců přijelo prohlédnout Cheb a teď už je jasné, že se jim zde doopravdy líbilo.

„Dohromady 13 lidí projevilo o městské byty zájem," podotkl starosta s tím, že jde o čtyři rodiny, a tedy i čtyři byty město jich mělo připraveno celkem pět. Uzavřena bude s těmito lidmi klasická nájemní smlouva s nájemným podle sazebníku. Přestěhovat by se měli do konce roku.

„Jsme s nimi stále v kontaktu," doplnil starosta. Podle jeho slov chtějí všichni začít hned pracovat.

„Doma jsme museli nechat všechno. Majetek, domy i členy své rodiny. Já jsem přijela se svými třemi dětmi a manžel musí sehnat peníze na doklady, aby mohl přijet za námi. Žít v neustálém strachu o děti, o život bylo už pro nás neúnosné. Doma jsem pracovala jako učitelka hry na klavír v hudební škole. Vím, že tady budu muset vzít práci, jaká bude. Pro nás je teď velmi důležité naučit se mluvit česky," řekla Jelena Kaleržiková, která projevila o bydlení v Chebu zájem. Podobný osud má i její další krajan.

„Do České republiky mě dovedla válečná situace na Ukrajině a strach o rodinu a o děti," řekl právník Samek Vjačeslav. „Za sebou jsme museli nechat náš dům, hospodářství, jednoduše všechno," posteskl si. Také on je připravený vzít jakoukoliv práci.