Původní dva dožilé skleníky byly v rámci stavby odstraněny. „Jejich stav byl zcela nevyhovující a velmi náročné byly také na vytápění. Nevyhovovaly už navíc ani kapacitně. Část jednoho z původních skleníků sloužila zároveň jako přípravna krmení pro zvířata a přes zimu i jako zimoviště některých ptáků z venkovních voliér. Druhý ze skleníků byl využíván nejen pro pěstování a množení rostlin, ale probíhaly tam také vzdělávací aktivity zaměřené na botaniku. Umístěna v něm byla rovněž unikátní sbírka citrusů, které se v DDM pěstují již přes 40 let,“ vysvětluje.

V nově vybudovaném objektu se nacházejí i nové učebny, laboratoře a další potřebné zázemí pro vzdělávání dětí včetně sociálního zařízení, kabinetů nebo přípravny krmení pro zvířata. „Nová budova je koncipována jako bezbariérová,“ pokračuje mluvčí s tím, že objekt je vybavený moderními technologiemi pro vytápění a využití dešťové vody. „Pro potřeby skleníku a terárií jsou na střeše umístěny solární panely, které budou zdrojem potřebné elektrické energie. O vnitřní komfort se starají automatické jednotky pro zastínění prosklené fasády a vzduchotechnické jednotky pro výměnu vnitřního vzduchu s detekcí koncentrace oxidu uhličitého,“ uvádí mluvčí Liptáková.

Magická síla hudby, slunce a příroda. Takový je vždy tradiční začátek léta na hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních, kde každoročně oslavují Slavnosti letního slunovratu.
Na Krakonoši bude znít irská hudba, oslavuje se letní slunovrat

Podle ní je budova celkově energeticky velmi úsporná. „Zasklení umožňující automatické stínění je z izolačních trojskel. Primárně je vytápěna tepelnými čerpadly a v celém objektu je vedeno podlahové vytápění,“ popisuje.

Od září najde v novém přírodovědném centru moderní zázemí řada kroužků DDM Sova. „Na specializované exkurze sem budou docházet i chebské školy a školky. Cheb tímto získal další objekt pro vzdělávání, který je navíc ukázkou moderního řešení energeticky nenáročných veřejných budov,“ doplňuje Liptáková.

Do nových prostor se těší i desetiletý Gabriel Dušek z Chebu, který dochází do DDM Sova na kroužek Akva - Tera. „Na kroužek chodím moc rád. Líbí se mi, že poznáváme zvířátka. My je potom s kluky hledáme i ve volné přírodě. Zrovna o víkendu jsme byli v přehradě lovit škeble, a to byla zábava! Přinesl jsem je domů, ale maminka mi řekla, že je musím zase zpátky vrátit do Jesenice, že by nám doma umřely. Na kroužku je také moc hodný had a náš mazlíček chameleon. Jsem moc zvědavý, jak to vypadá v tom novém domečku," říká natěšeně Gabriel.

Ty doby, kdy byl Karlovarský kraj podle Andreje Babiše nejhorším krajem úplně ve všem, začínají být minulostí. V čem je třeba dát mu za pravdu, je, že Karlovarský kraj stále něco říká, ale už neřekl, že hlavně dělá.
Z ošklivého káčátka krásnou labutí

Dům dětí a mládeže Sova připravuje výukové programy pro mateřské a základní školy. „Do budoucna bychom chtěli i pro střední školy. Naším cílem je dětem prakticky ukázat přírodu a živočichy v ní. Děti se v této době se zvířátky nesetkají tak často, tak je skvělé, že u nás mohou přírodu pocítit naživo a mají to vesměs blízko. Lepší, než vidět živočichy jen v učebnicích. Dopoledne věnujeme školám a odpoledne je čas pro naše kroužky. Máme tu například oblíbeného Hravého vědce, kde je prostor pro mnoho pokusů. A v nových prostorách to bude samozřejmě praktičtější a více uzpůsobené. Tady v baráku nám to mladí vědci občas zadýmují, máme tu zkrátka veselo. V neposlední řadě chystáme i nové voliéry na teraristiku. V rámci zimní zahrady budeme mít i dva nové skleníky, a to subtropický a tropický. Pěstujeme citrusy, které jsou třicetileté a řadí se dokonce k šlechtěným ruským odrůdám, takže se jedná o velkou vzácnost. Každý rok tu máme kolem deseti až patnácti kilo mandarinek. Jsou malé, ale velmi šťavnaté a voňavé,“ uzavírá ředitel Sovy Miroslav Šverdík.