VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se sinicemi nezatočili

Cheb – Měsíce a roky čekání na čistou vodu v přehradní nádrži Skalka u Chebu byly k ničemu.

18.4.2010
SDÍLEJ:

Na nádrži Skalka byly loni od poloviny května do září zapuštěné kovové klece, kde probíhají mezokosmové pokusy. V klecích byly různé látky a zjišťovalo se, jak na ně sinice reagují. Dle výsledků to vypadá, že aplikované látky na sinice vliv příliš nemají.Foto: DENÍK/Jan Buriánek

Ze závěrů zkoušek, které se uskutečnily na přehradě v minulém roce, vyšlo najevo, že účinky látek na sinice by byly minimální. Lidé se tak v přehradě v létě nejspíš opět nevykoupou.

Sinicemi zakalená voda začíná lézt lidem na nervy. „Takže ty testy nevyšly, to je tedy síla,“ řekl rozhořčeně chatař František Čermák z Chebu. „Už jsem chtěl svou chatu dvakrát prodat, ale bohužel bezúspěšně. Nikdo to u zelené přehrady nechce. A to jsem dokonce i snížil dvakrát cenu,“ doplnil Čermák.

„Vlastní příprava projektu začala na začátku roku 2008,“ pověděl tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Vlastní testování přípravků, které měly omezit výskyt sinic, se uskutečnilo od června až do srpna 2009,“ upřesnil Svejkovský.

Odborníci na přehradě v minulém roce připravili takzvané mezokosmové pokusy. „V praxi to vypadalo tak, že se do přehrady Skalka až na dno osadily klece, které odborní pracovníci ohraničili igelitovými fóliemi, které vymezily prostor pro testování jednotlivých zásahů,“ vysvětlil Jan Svejkovský. V železných klecích se nacházely chemické látky, které měly výskyt sinic omezit. „Po celou dobu zkoušek zajišťovali odborníci nezávislý monitoring výsledků,“ řekl Svejkovský.

Na testování pracovníci použili celkem pět přípravků.

Výsledky z aplikace firmy DONAUCHEM–URSETA, s.r.o, ukázaly, že by jejich použití ovlivnily chemické a fyzikální vlastnosti vody, a neprokázaly dlouhodobý účinek na koncentraci sinic. Větší účinek na sinice měl přípravek firmy KEMWATER PROCHEMIE, s.r.o. Avšak snížilo se pH vody. To musí být normálně 5,5. Přípravek firmy G–SERVIS, s.r.o, obsahoval příliš mnoho mědi, která se usazovala i v sedimentech nádrže.

Pozitivní výsledek na omezení výskytu sinic měla látka firmy Proxim, s.r.o. Ta dokázala snížit sinice o 15 – 20 %. Při použití na jarní druh sinic je ale naopak podporovala. „Odborníci zkusili použít jako jednu z čisticích složek i ječnou slámu,“ řekl Svejkovský. Avšak ani ta neprokázala očekávané výsledky. „Zatím se další zkoušky v letošním roce neočekávají,“ doplnil Svejkovský.

Lidé jsou ještě více rozhořčeni. „To snad není pravda. Zajímalo by mě, kdy bude voda konečně čistá od sinic,“ ptal se další z chatařů, Josef Malík z Chebu. „Doufal jsem, že zkoušky vodě pomůžou, ale zdá se, že ne.“

Autor: Jan Buriánek

18.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení