Lesákům z Chebu, kteří se také musejí potýkat s kůrovcem ničícím smrkové porosty, se nevyplácí kácet dřevo. Jeho cena klesla od roku 2018 zhruba o polovinu, tedy z 1600 na 800 korun za kubík. Brouk decimuje lesní lokality v celé České republice, a cena dřeva tak plošně klesá. Proto město rozhodlo o tom, že sníží pachtovné, tedy nájem, aby se dřevo nemuselo během kůrovcové kalamity těžit a prodávat.

„Snížením dosáhneme toho, že se dřevo v městských lesích nebude muset těžit v případě, že ceny dřeva zůstanou na trhu kvůli kůrovcové kalamitě extrémně nízké. Budeme tak více sázet a věnovat se obnově lesních cest a chceme se také více zaměřit na mimotěžební funkce lesa,“ informoval chebský starosta Antonín Jalovec.

„Pachtovné snížíme tak, aby to pro Lesy města Chebu nebyla velká zátěž. Místo 7,5 milionu korun zaplatí městu jen 1,1 milionu korun. Lesy hospodaří celkem na 2000 hektarech,“ uvedl starosta. „Z celkových hektarů se jich přes tisíc nachází na území České republiky. Dalších 700 je na území Německa,“ řekla mluvčí města Simona Liptáková.

I přes menší výkupní ceny dřeva se podařilo lesům dostat v uplynulém roce do plusu. „Plánované ztráty byly 200 tisíc a my se dostali do zisku 371 tisíc korun. Uložíme je do nerozděleného zisku předchozích let. Zaznamenali jsme, že nabídky dřeva je víc než poptávky, což se také samozřejmě na ceně projevuje. To se však může změnit a předpokládáme, že cena vytěženého dřeva opět stoupne,“ dodal Antonín Jalovec.

Ilustrační foto
UNESCO přinese spoustu příležitostí pro podnikatele