Pavel Hudeček,
17 let,
Hluboká u Nového Kostela
To bylo povstání studentů proti nějakému režimu. Odehrálo se v roce 1989. Mladí se postavili vlastně proti komunistům. Něco málo si o sametové revoluci pamatuji z dějepisu na základní škole.

Lubomír Černý,
17 let,
Cheb
Byla to revoluce, ale bez prolití krve. Studenti bojovali proti cenzuře a zavírání vysokých škol. Poznatky o této době mám z internetu a něco taky ze školy. Doma se o sametové revoluci nebavíme.

Lukáš Beran,
17 let,
Cheb
O sametové revoluci vlastně nevím skoro nic. Snad jen, že šli studenti proti komunistům. To jsem se dozvěděl na akci v muzeu, kde jsme byli se školou. Z dějepisu na základce si už moc nepamatuju.

Petr Moos,
17 let ,
Cheb
Už na základce jsme se učili, že byla od 17. do 28. listopadu 1989. Proběhla vlastně hladce a bez krveprolití. Ke studentům se přidali i ostatní, kteří chtěli změnit režim ve státě – vládu komunistů.

Můj pohled na revoluci 1989

Jako tehdejší studenti Pedagogické fakulty Plzeň jsme se před devatenácti lety také aktivně zapojili do stávky a demonstrací. Když jsme se vraceli z demonstrace na Letenské pláni v Praze v listopadových dnech roku 1989, ve vlaku jsme nadšeně rozebírali nastávající situaci: „Komunisti brzy padnou a konečně bude u nás demokracie!“

V kupé s námi seděl starší muž, který nás nedůvěřivě sledoval. Později se zapojil do rozhovoru: „Chlapci, myslím, že to nebude tak jednoduché. Strana má svoje lidi ve všech úřadech, továrnách, školách - dobře placený, říká se jim nomenklaturní kádry. Tihle lidé se dají hodně těžko nahradit. Bude to těžké!“ Tehdy jsme na něho zůstali nevěřícně koukat. Vůbec jsme mu nerozuměli. „Ti lidi se vyhážou, nahradí jinými a bude to!“ mysleli jsme si.
Že měl starý muž pravdu, to se ukázalo později. Někteří vysokoškolští učitelé, proti kterým jsme aktivně vystupovali (například ti, co vyučovali marxismus), využili společenské změny ke změně svých názorů a „otočili“. Jeden z nich, který nám zakazoval nošení dlouhých vlasů a křížek na krku coby symbol náboženského tmářství, nyní sedí v krajském výboru jedné velké strany. Jiný učitel, který rád vyhazoval bezdůvodně studenty ze zkoušek, začal pracoval v Německu, baště prohnilého kapitalismu, jak říkal na svých přednáškách. Oba pokračovali ve své vysokoškolské práci, i když výuka marxismu byla zrušena.

Uvádím jenom tyto dva příklady lidí, ale kolik větších takových bývalých nomenklaturních kádrů dnes spokojeně přežívá na svých postech ve svých stranách, úřadech - převrat, nepřevrat? Vždycky mně napadne, že naše „Sametová revoluce“ se vlastně nepovedla. Už tím, že nepotrestala a nezbavila výhod osoby u moci, nebyla dotažena do konce. Nám tehdejším studentům byla nakonec těmito lidmi ukradena!


Martin Vlasák, Mariánské Lázně

Vypadá to jako nějaký hodně špatný vtip…

…ale bohužel je to realita!
V předvečer 19. výročí „Sametové revoluce“ (spíše sametového podvodu) se nám vracejí osvědčené komunistické kádry z totalitní éry. (Zatím) jen do krajských vlád. Tam jim otevřeli dveře lídři ČSSD (sami bývalí soudruzi).

Je to překvapení? Vždyť Jiří Paroubek kdysi řekl, že vládnout bude třeba s marťany. Chtěli toto voliči ČSSD v těchto volbách? Snad se ODS poučí a nebude dělat politiku, která nahnala do náruče ČSSD. Paroubek jásá, ale volební vítězství není zásluha ani jeho, ani ČSSD. Je to výsledek špatné politiky ODS!

Takže máme bývalé straníky nejen ve vedení podniků, škol a dalších institucí (o soudech nemluvě), kde se udrželi dvě desítky let. Vlastně celé politické spektrum zleva až napravo je jimi prolezlé. Vždyť bylo infiltrováno komunisty, od samého počátku. Jediná strana, která si je do svých řad nepustila (Demokratická unie), vedla marný zápas, až byla eliminována splynutím s Unií svobody.

S komunismem jsme se dosud nevypořádali, a tak sklízíme nyní trpké plody laxního přístupu ke komunistům. Máme se na co těšit. Vítejte v „Absurdistánu“!

Jan Wolf,Cheb