Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademická letní škola se uskuteční po šestnácté

Cheb - Program letní akademické školy

13.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Městský úřad cheb

Nadace Evropské Comenium se sídlem v Chebu připravuje s podporou města Chebu a Česko-německého fondu budoucnosti již 16. ročník Akademické letní školy. „Dvoutýdenní běh přednášek, diskusí, exkurzí a osobních setkání, doplněných výukou němčiny pro české a češtiny pro německé účastníky, se uskuteční od 18. do 31. srpna,“ informovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová.

Letní školu založil v Chebu v roce 1993 historik Frank Boldt jako otevřené fórum pro uvažování o minulosti, současnosti a tím i budoucnosti střední Evropy. Mnohé myšlenky zde přednesené předběhly svou dobu a mnozí účastníci později vešli ve známost v české kultuře i politice.
„Letos má škola téma Prohrané šance a slavná vítězství - K dějinám převratů v středoevropské historii od středověku do současnosti,“ informuje Nella Michailovskaja, členka rady Evropského Comenia. „Je zaměřeno na osudové osmičky v české a evropské historii, na něž se prostřednictvím jednotlivých přednášejících chceme podívat z ne zcela obvyklých úhlů.“

Cyklus přednášek zahájí religionista a teolog Ivan Štampach svým přehledem politických i duchovních tendencí 60. let v Evropě a v Americe. Poprvé v Česku budou představeny výsledky výzkumu mezi dosud žijícími německými antifašisty, které metodou vyprávěných dějin zpracovala spisovatelka a socioložka Alena Wagnerová.

Tématu české státnosti je věnována přednáška historika Ivana Popa zaměřená na rok 1918. Vratislav Vaníček nabídne rok 1968 z hlediska vývoje historických ideálů. Zajímavý je pohled na převraty v roce 1968 i v roce 1989 očima zpravodaje agentury Reuters Jana Krčmáře. Téma komunistického převratu v roce 1948 přináší herečka a zpěvačka Hana Frejková čtením a besedou o autobiografické knize Divný kořeny, pojednávající o politických procesech po roce 1948 a hledání česko - německo - židovské identity. Známá německá autorka píšící pro mládež, básnířka a výtvarnice Annelies Schwarz představí svou nedávno v Čechách vydanou sbírku básní z cest. V muzeu se na závěr uskuteční přednáška Oldřicha Kortuse na téma Albrecht z Valdštejna a jeho služba rakouskému císaři.

Všechny přednášky se překládají do obou jazyků a jsou přístupné veřejnosti. Konají se v sídle nadace, v chebské Koželužské ulici 8.

18.8., pondělí, 19 h
Ivan Štampach: Osmašedesátý - jen nostalgie? Pohled na převratné události v šíři nejen politických, ale i religiózních reforem
19.8., úterý, 19 h
Hana Frejková: Prezentace knihy „Divný kořeny“
20.8., středa, 19 h
Alena Wagnerova: Otevřená rána Mnichova a němečtí antifašisté - na poslední chvíli. Paměť těch, které československý stát neocenil. Osobní svědectví pamětníka
21.8., čtvrtek, 19.30 h
Komorní koncert dechového oktetu: „Harmonia Mozartiana Pragensis“. Zazní díla Myslivečka, Haydna, Hummela a Mozarta
22.8., pátek, 19 h
Vratislav Vaníček: Události roku 1968 z hlediska vývoje historických ideálů
25.8., pondělí, 19 h
Jan Krčmář (Jan Krcmar), Wien: „Osmičky“ v letopočtu očima zpravodaje agentury Reuters
26.8., úterý, 19.30 h
Ivan Pop: „Československá republika byl ztracený ráj“. Otázka Podkarpatské Rusi v letech 1918 a1938
27.8., středa, 19 h
Alena Zemančíková: Jak Kašpárek pochovával Rakousko. Josef Skupa a jeho loutky v Plzni v roli politických komentátorů. Diskusní příspěvek s nahrávkami dobových kupletů (1918)
Annelies Schwarz: Prezentace knihy „Tam, kde nese les nebe“ (básně z cest). Pohled do dílny spisovatelky a malířky
28.8., čtvrtek, 18.30 h
Prezentace studentského projektu „Emilie Schindler“, prezentace studentského projektu „Frank Boldt“
29.8., pátek, 20 h
Divadelní představení v kostele sv. Bartoloměje. Divadlo Dagmar, Karlovy Vary. „Maršo Vodilka“, hra-dokument o osudech čečenských žen doma i v Čechách. Scénář podle knihy Petry Procházkové, režie Hana Franková, hrají Hana Franková a Jana Franková
30.8., sobota, 17 h
Přednáška a diskuse v chebském muzeu. Oldřich Kortus: Albrecht z Valdštejna, věrný služebník Jeho milosti císařské (1630-1634). Ohlédnutí za osobností, jejíž role ve střední Evropě má bezpočet interpretací
Jaromír Boháč: Diskusní příspěvek „Valdštejnův odkaz v Chebu“. Několik poznámek o vyprázdnění obsahu a zneužití formy

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
13.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení