Opilí bezdomovci, kteří často obtěžují obyvatele nebo návštěvníky Chebu, budou možná minulostí. Město chce znovu připravit vyhlášku, která by požívání alkoholu na veřejnosti zakázala.

Podobné zákazové vyhlášky přitom ještě před několika lety zakazovalo ministerstvo vnitra či dokonce ústavní soud. Proti nové vyhlášce, se kterou přišlo město Ústí nad Labem, ale ministerstvo nic nemá. Řada měst toho chce využít, Cheb nevyjímaje.

„Na vyhlášce už pracujeme. Hotová by mohla být už v červnu,“ potvrdil tajemník chebské radnice Václav Sýkora. Přijetí vyhlášky ale bude záviset na rozhodnutí zastupitelstva. V regionu už podobné nařízení platí od začátku dubna v Ostrově nad Ohří.
V minulosti už chebská radnice připravila několik vyhlášek, vůči kterým mělo ministerstvo vnitra výhrady. Jednalo se například o volné pobíhání zvířat nebo poskytování sexuálních služeb. Cheb je potom musel zrušit.

Nové přepracované vyhlášky pak daly městským policistům do ruky účinnou zbraň proti žebrání, pobíhání psů po ulicích nebo poskytování sexuálních služeb v ulicích.

„Už jsme rozdali řadu pokut neukázněným majitelům psů, pokud je nechali volně pobíhat,“ poznamenal ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.
Mnohem horší to je s vybíráním pokut za žebrání. Bezdomovci, kteří svými žádostmi o malý ´bakšiš´ stále obtěžují zákazníky velkých obchodních center nebo cestující na nádraží, na zaplacení pokuty prostě nemají. Strážníci je tak mohou z místa jen vykázat.
„Dobré zkušenosti máme i s vyhláškou, která se týká prostituce. Zákazníci lehkých žen pokutu za vyhledávání sexuálních služeb zaplatí vždy,“ dodal Šmolík. Horší je to ale se ženami. Ty dlužily na začátku letošního roku radnici 1,4 milionu korun.

Vyhláška, která v Chebu zakazuje vyhledávání sexuálních služeb na ulicích, se nelíbí hlavně německým sexturistům. Ti se pokouší marně vymlouvat, že se spoře oděných žen jen ptali na cestu.

„Co jsou nám platné městské vyhlášky, když je skoro nikdo nedodržuje,“ postěžoval si Eduard Šulc z Chebu. „Pes bez vodítka po ulici chodit nesmí, a kolik jich tu pořád máme. Prostitutek je sice méně než dřív, ale pořád šlapou ulice. Na ulici nejvíc pijí bezdomovci a na ty je zatím každý zákon krátký,“ poznamenal Šulc smutně.