Praktická lékařka z Aše, Blanka Dušková, podle posudků pro potřeby vyšetřování špatně stanovila diagnózu a svou nedbalostí způsobila smrt pacienta Gustava Bada z Aše. Lékařka je nyní stíhána za ublížení na zdraví z nedbalosti a v případě uznání viny jí hrozí, že přijde o své povolání a navíc ji může soud poslat až na pět let za mříže.
Policie na případ uvalila informační embargo. „Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se nyní nebudeme vyjadřovat,“ uvedl chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm.


Rodina si na lékařku stěžuje

„Tatínek špatně usínal a otékal, zavodňoval se a hodně slinil,“ popsal syn zemřelého, Robert Bado, proč pacient navštívil lékařku.
„Doktorka Dušková mu ale řekla, že to má psychického původu a poslala ho domů,“ doplnila manželka zemřelého Květa Badová. „Vypsala mu žádanku na psychiatrické vyšetření. To bylo pátého a on třináctého zemřel,“ poznamenala manželka.
„On nemarodil, vůbec nechodil k lékaři, až tři týdny nebo měsíc před touto návštěvou se mu objevily popisované příznaky,“ shodla se Květa Badová se synem. „Jediné, co měl, byl vysoký tlak, na což bral pravidelně léky.“
Protože se rodině zemřelého nelíbila stanovená diagnóza, podala Květa Badová trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle pitevního protokolu bylo hlavní příčinou úmrtí zbytnělé srdce.
Nespokojenost s přístupem lékařky projevila také Renata Tóthová z Aše. „Paní doktorka vyšetřuje tak, že kouká z okna a rovnou vypisuje recept, ani si člověka neprohlédne,“ řekla. „Shodou náhod jsem byla u toho, když pan Bado navštívil lékařku a já sama jsem mu pomáhala do schodů, protože nebyl schopen je vyjít. Na první pohled na něm bylo vidět, že je to těžce nemocný člověk,“ podotkla.


Jiní pacienti jsou spokojení

Další z pacientů doktorky Duškové jsou ale jiného názoru. „Já jsem velice spokojená s přístupem paní doktorky,“ řekla Renata Kadlecová, právě vycházející z ordinace.
„Ona k nám přijede třeba i v neděli. Nebo když se něco stane dětem, okamžitě. Nikdy se mi nestalo, že by odmítla pomoci,“ řekla.
Že by lékařka dělala diagnózu od stolu rázně odmítla: „Vždycky mě vyšetří, pokaždé, když přijdu. Teď mi také řekla, že kdyby se mi přitížilo, přijede za mnou,“ zakončila.
„Je to možná jedna z nejochotnějších doktorek v Aši,“ přidala se další žena čekající na ošetření.


Manžel lékařky byl neústupný

Deník se pokoušel získat i vyjádření Blanky Duškové. Už na vratech u domu, kde se nachází ordinace lékařky, visela cedule: Televiznímu štábu České televize vstup zakázán. Její manžel Josef Dušek na návštěvu redaktorek Deníku a jejich žádost o vyjádření reagoval slovy: „Tady máte dveře.“ Dokonce na redaktorky přivolal městskou policii.