Trestné body se staly strašákem řidičů jen na krátký čas. Také silnice na Chebsku jsou opět plné závodníků – amatérů.

Například Aš skončila v celorepublikových statistikách Ministerstva dopravy na nelichotivé pozici. Je hned po Kraslicích druhou obcí s rozšířenou působností s nejvyšším poměrem počtu bodovaných řidičů ku registrovaným.

Obecně se dá říct, že největší skupinu tvoří řidiči, kteří dosáhli 2 bodů. „Počet řidičů, kteří dosáhli 12 bodů je vyšší než skupiny řidičů, kteří dosáhli 9, 10, respektive 11 bodů,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Téměř 95 procent řidičů, kteří již dosáhli 12 bodů, jsou muži.
„Obecními úřady obcí s rozšířenou působností bylo v březnu tohoto roku v Centrálním registru řidičů evidováno 550 458 řidičů, kteří mají na svém kontě alespoň jeden bod,“ sdělil mluvčí. To znamená, že čisté konto nemá každý jedenáctý řidič.

V jakém věku bývají motoristé nejčastěji bodovaní?
„Největší skupina bodovaných řidičů je ve věku 33 let,“ dodal Hanzelka.
To ale neznamená, že jich mají nejvíc. Naopak. Nejvíce řidičů, kteří dosáhli 12 bodů je ve věku 21 let.
Řidiči připouštějí, že je bodový systém už tolik nestraší. „Ze začátku z toho celého byli všichni řidiči vylekaní,“ řekl šestatřicetiletý profesionální řidič Marcel. „Teď je to už ale jiné. Našli jsme si jiné cesty. Většina řidičů ví, jak se trestům vyhnout. Chtělo by to asi zavést nějaké ještě přísnější tresty. Třeba něco jako mají zavedeného v Finsku,“ dodal.

Statistika nehodovosti z Chebska

rok počet usmrceno alkohol těžce/ lehce
nehod zraněno
2008 327 2 19 7/ 26
2007 336 1 14 14/ 29
⋌data jsou za první tři měsíce roku 2008 a 2007, Zdroj: Policie ČR