V ulicích Chebu se nyní objevují stále častěji lidé v oranžových vestách a uklízejí veřejná prostranství.
Klienti chebské noclehárny Betlém zařazení v projektu Zpět do práce 2 hrazeném z prostředků EU a Karlovarského kraje pracují již třetím rokem pro partnera projektu, město Cheb.
V současné době se věnují úklidu chebského hřbitova.
„Vyřezávají náletové dřeviny a hrabou spadané listí,“ poznamenal vedoucí Betléma Pavel Barták. Uklízejí i v dalších částech Chebu a nadále pečují o areál krajinné výstavy, kde město uvažuje o další, tentokrát menší expozici než v minulosti.
„Dál se staráme o údržbu travnatých ploch, úklid komunikací a máme ve smlouvě i odemykání a zamykání areálu,“ uvedl Barták.
„Je to pravda, dokonce jsem si všiml, že mizí i nepořádek pod bývalými kasárnami na Zlatém vrchu,“ řekl Cheban Jiří Sova. „Zahlédl jsem tam nějaké lidi vyřezávat ty staré stromy a uklízet to, co tam kolemjdoucí naházeli. Myslel jsem, že se do toho konečně pustily technické služby,“ podivil se.
Charita má rovněž už nějakou dobu v úmyslu vytvořit v bývalé vile Union v chebském Poohří odstupňované zařízení charitní zařízení, které by poskytovalo potřebným další sociální služby.
Na jeho zprovoznění žádala charita peníze z dotací, ovšem neuspěla.
„Teď jednáme s Českou spořitelnou o poskytnutí úvěru,“ řekl Barták.
„Vypadá to zatím dobře.“ Diecézní charita je velká organizace a má dobré jméno. Její program Zpět do práce, který pokračuje už druhou etapou, se ukázal být velmi úspěšným.
Chebský Betlém navázal spolupráci s několika firmami. Obyvatelé charitní noclehárny jsou po nějakou dobu zaměstnáni ve firmě, ale plat jim vyplácí charita.
Po uplynutí této doby, je–li potenciální zaměstnavatel s pracovníkem spokojen, se dotyčný stává zaměstnancem firmy na plný úvazek.