Nestálé počasí v regionu netrápí pouze rekreanty. Přibylo také lidí s poruchami počítačů. V bouřkovém období přinesli do opraven mnohem více poškozených počítačů než v jiných měsících. Na vině jsou bouřky, které v poslední době sužují Chebsko.

Prohánějící se blesky zasahují do elektrických rozvoden, telefonních kabelů a tím způsobují uživatelům četné škody jak na přístrojích, tak i na modemech a anténách. Občané pak nemohou pracovat na počítačích nebo zaplatit účty. Nejvíce škod zaznamenali obyvatelé menších měst a vesnic na Chebsku, protože jim některé firmy poskytující služby nezajistily přepěťovou ochranu.

„Přijela jsem po bouřce domů a počítač nefungoval. Opravář zjistil, že nám blesk vypálil síťovou a grafickou kartu,“ uvedla Dominika Verešová z Rotavy. „Škody se už nedaly opravit. Musíme vyměnit celé srdce počítače, protože prakticky celý vyhořel. Znemožnilo nám to práci a vyřizování různých záležitostí přes internet,“ doplnila Verešová.

Úder blesku či statické elektřiny, který zasáhne elektrické sítě, antény nebo telefonní kabely, může způsobit závažné škody na počítači. „Do antény, drátů nebo vodičů se naindukuje napětí z blesku a spálí přístroj, protože blesk má mnohonásobně vyšší napětí, než může počítač pojmout,“ řekl specialista na počítače Martin Šíma z Lubů.

„Po jedné bouřce mi přestal na pár dní fungovat internet, protože se mi porouchalo AP rozhraní (bezdrátové připojení k internetu),“ řekl Radim Hettner z Lubů. Nejvíce bývá poškozena síťová karta a zdroj počítače, ale vyhořet může všechno. „Nejlepší ochranou je vypojit ze zásuvky všechny kabely od počítače, aby to bylo úplně bezpečné. Ale za prvé je problém, že nevíte, kdy přijde bouřka. A za druhé nemusíte být v tu dobu doma. Proto existují další různá opatření, jako je přepěťová ochrana. Tam ale hodně záleží na tom, jak máte zapojenou elektřinu v domě, jak je uzemněná a podobně,“ radí specialista Šíma. „Ale nemá to smysl, když nemáte v pořádku rozvod elektřiny po domě, protože pak vám toho může vyhořet ještě víc,“ dodává Šíma. Lidí, kteří si koupí přepěťovou ochranu, je ale málo. Většinou si přicházejí koupit ochranu až po havárii. Ceny přepěťových ochran se pohybují většinou od 200 korun až po 1200 za kvalitnější. Některé firmy nabízejí, že v případě neúčinnosti ochrany lze vyplatit pojistku.

„Při silných bouřkách jsem pro větší bezpečnost vypojila ze zásuvky počítač, protože jsem se bála, že by mi mohl i vyhořet,“ řekla Martina Šloserová z Chebu. Předcházet těmto situacím také lze nadstandardním pojištěním. Doplňkové pojištění v rámci pojištění domácnosti postiženým může zajistit vyplacení peněz za opravu či náhradu poškozeného přístroje.

(Hoai Le Thi)