Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brýle z Chebu pomohou Afričanům

Cheb - Organizace z Chebska pomáhají obyvatelům Středoafrické republiky

9.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Jste znechuceni zneužíváním peněžních sbírek a chtěli byste někomu pomoct materiálně? Na Chebsku máte skvělou příležitost! Do unikátního projektu Brýle pro Afriku se totiž zapojilo také několik organizací na Chebsku. Občané díky nim mohou pomoci obyvatelům Středoafrické republiky tím, že darují nepoužívané dioptrické brýle. Ty totiž ve Středoafrické republice stojí průměrný roční plat! Jsou tedy pro obyčejné obyvatele nedostupné.

„Mnoho lidí je už zhnuseno tím, jak se zneužívají peněžní sbírky,“ uvedla koordinátorka sbírky Iva Kofránková z Chebu. „Z televize se na nás valí informace, že se s financemi naložilo jinak,“ vysvětlovala. „Rozhodli jsme se k akci Brýle pro Afriku připojit a v našem kraji zorganizovat sbírku,“ říká Iva Kofránková z Občanského sdružení Balime. To je koordinátorem ve spolupráci s chebskou Juliaoptikou, Městskou knihovnou v Chebu a dalšími knihovnami v regionu. V každém sběrném místě jsou umístěny krabice, do nichž se brýle mohou dávat. Krabice jsou inspirativně vyzdobeny Janou Růžkovou, studentkou z Teplé.

„Sbíráme brýle v dobrém stavu, vítáme převážně brýle dětské,“ říká optometrička Julie Věšínová, majitelka Julioptiky v Chebu, která je partnerem akce. Všechny sebrané brýle z Karlovarského kraje totiž poputují do této optiky, kde je zdejší optičky upraví, změří a připraví k expedici přímo do Afriky.
„To je pro nás obrovská pomoc,“ říká Jan Böhm, koordinátor české humanitární pomoci z organizace Siriri. „Díky velké medializaci k nám chodí obrovské množství brýlí a naše optičky a oční lékařky z Prahy, které pro nás dobrovolně pracují, sotva stíhají. Takže jsem velmi potěšen, že se zde podařilo získat takovou podporu z řad odborníků.“

Díky tomuto projektu se mohou brýle dostat k těm, kdo je potřebují – zejména studentům a žákům, pro které je vada zraku často překážkou ve studiu. Humanitární organizace Siriri organizovala obdobnou sbírku brýlí již minulý rok a podařilo se jim do Afriky poslat více než 700 brýlí. Rovněž uspořádala peněžní sbírku pro výstavbu denního stacionáře ve městě Bozoun, který slouží sirotkům, jejichž rodiče zemřeli na různé nemoci, především na AIDS. Stacionář je součástí karmelitánské misie, kde působí italští řeholníci již 30 let.

„Brýle můžete nosit do Juliaoptiky v Březinově ulici, do Městské knihovny v Chebu, mariánskolázeňské knihovny, Karlovarské městské a krajské knihovny, ašské nebo do knihovny v Plané u Mariánských Lázní. Sbírka končí 15. června,“ dodala zástupkyně ředitelky chebské knihovny Marie Mudrová.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení