Jste znechuceni zneužíváním peněžních sbírek a chtěli byste někomu pomoct materiálně? Na Chebsku máte skvělou příležitost! Do unikátního projektu Brýle pro Afriku se totiž zapojilo také několik organizací na Chebsku. Občané díky nim mohou pomoci obyvatelům Středoafrické republiky tím, že darují nepoužívané dioptrické brýle. Ty totiž ve Středoafrické republice stojí průměrný roční plat! Jsou tedy pro obyčejné obyvatele nedostupné.

„Mnoho lidí je už zhnuseno tím, jak se zneužívají peněžní sbírky,“ uvedla koordinátorka sbírky Iva Kofránková z Chebu. „Z televize se na nás valí informace, že se s financemi naložilo jinak,“ vysvětlovala. „Rozhodli jsme se k akci Brýle pro Afriku připojit a v našem kraji zorganizovat sbírku,“ říká Iva Kofránková z Občanského sdružení Balime. To je koordinátorem ve spolupráci s chebskou Juliaoptikou, Městskou knihovnou v Chebu a dalšími knihovnami v regionu. V každém sběrném místě jsou umístěny krabice, do nichž se brýle mohou dávat. Krabice jsou inspirativně vyzdobeny Janou Růžkovou, studentkou z Teplé.

„Sbíráme brýle v dobrém stavu, vítáme převážně brýle dětské,“ říká optometrička Julie Věšínová, majitelka Julioptiky v Chebu, která je partnerem akce. Všechny sebrané brýle z Karlovarského kraje totiž poputují do této optiky, kde je zdejší optičky upraví, změří a připraví k expedici přímo do Afriky.
„To je pro nás obrovská pomoc,“ říká Jan Böhm, koordinátor české humanitární pomoci z organizace Siriri. „Díky velké medializaci k nám chodí obrovské množství brýlí a naše optičky a oční lékařky z Prahy, které pro nás dobrovolně pracují, sotva stíhají. Takže jsem velmi potěšen, že se zde podařilo získat takovou podporu z řad odborníků.“

Díky tomuto projektu se mohou brýle dostat k těm, kdo je potřebují – zejména studentům a žákům, pro které je vada zraku často překážkou ve studiu. Humanitární organizace Siriri organizovala obdobnou sbírku brýlí již minulý rok a podařilo se jim do Afriky poslat více než 700 brýlí. Rovněž uspořádala peněžní sbírku pro výstavbu denního stacionáře ve městě Bozoun, který slouží sirotkům, jejichž rodiče zemřeli na různé nemoci, především na AIDS. Stacionář je součástí karmelitánské misie, kde působí italští řeholníci již 30 let.

„Brýle můžete nosit do Juliaoptiky v Březinově ulici, do Městské knihovny v Chebu, mariánskolázeňské knihovny, Karlovarské městské a krajské knihovny, ašské nebo do knihovny v Plané u Mariánských Lázní. Sbírka končí 15. června,“ dodala zástupkyně ředitelky chebské knihovny Marie Mudrová.