Každoročně informujeme o nebezpečnosti nekvalitních slunečních brýlí. I přesto někteří občané, ve snaze ušetřit, riskují své zdraví.
Ještě před nedávnem odborníci varovali před brýlemi z tržnic, které neměly UV filtr.

„V dnešní době ho mají téměř každé brýle,“ uvedla Štěpánka Haladová z chebské optiky v Březinově ulici. „Problémem ale bývají spíš nekvalitní čočky.“ Zákazník je může poznat podle to, že má zkreslené vidění. Pokud si takové brýle pořídí, může třeba lehce způsobit dopravní nehodu. Nekvalitní čočky si člověk ale nemusí odnést pouze ze stánku, ale také třeba z drogerie. „Nelze zobecnit, že by byla taková situace všude,“ upřesnila.
V případě, že lidé chtějí zjistit, jak kvalitní brýle si pořídili, mohou si je nechat v optice změřit. „Takový přístroj k dispozici máme,“ ukázala Haladová. „Lidé na měření chodí, ale častěji se zaměřujeme na propustnost skel,“ vysvětlila.

A jaké potíže mohou nastat při nošení nekvalitních brýlí?
Například při absenci UV filtru může jít například o zákaly. „Oči reagují na tmavá skla rozšířením zorniček,“ sdělil již dříve mariánskolázeňský lékař Valdemar Hollay. „Na oči pak dopadá víc škodlivého záření.“
Proto Deník zajímalo, zda lidé na kvalitu slunečních brýlí hledí.
„Sluneční brýle vůbec nepoužívám,“ řekl dvaadvacetiletý Martin Němec z Chebu. „Celý den jsem v práci, takže bych je ani neměl kam nosit. Když už ale venku jsem, tak se snažím si sluníčko naplno užít – a to bez brýlí,“ dodal.