VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Canisterapie psa vyčerpává

Cheb - Na vlastní kůži matka z Chebu poznala, jaký vliv má pes na postiženého syna

13.2.2008
SDÍLEJ:

JACK RADIMOVI PROSPÍVÁ. Ročního briarda Jacka připravuje Jindřiška Longaverová na canisterapeutické zkoušky. Jejímu postiženému synovi Radimovi pes velmi pomáhá. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Být matkou postiženého dítěte sebou přináší mnoho starostí, radostí z každého, byť malého, úspěchu, ale také netušených možností.
Své o tom ví Jindřiška Longaverová z Chebu. Zejména kvůli Radimovi, což je její téměř dvacetiletý syn, a sedmiletému synovci Štefánkovi se začala věnovat canisterapii.

„Mívala jsem boxerku, která tohle měla od pánaboha,“ vzpomíná. „Sestřin chlapeček se v té době uměl jen otočit z bříška na záda a ona k němu lehala. Nejdřív co nejblíž, pak pořád dále. Tímhle způsobem ho rozpohybovala.“

„Bylo to pro mě překvapení a byla jsem strašně šťastná, že syn začal komunikovat a pohybovat se,“ svěřuje se matka Štefánka Věra Stejskalová.
Nyní má Jindřiška Longaverová třináctiměsíčního briarda Jacka, s láskou nazývaného bubák, kterého už rok cíleně cvičí na canisterapii, práci s handicapovanými a starými lidmi. Ona sama již složila zkoušky, Jack si ještě musí počkat. „U velkých psů je to omezeno věkem 18 měsíců, takže půjde na podzim. Ve výcviku nám moc pomáhá kynologické cvičiště v Aši, zejména Luboš Čmolík,“ poznamenává. „Pes musí být připraven na jakoukoliv situaci. Zatahání za uši, za chlupy, otvírání tlamy, nečekané zvuky a hluk a mnoho dalších,“ vypočítává.

„Jack může zatím vykonávat aktivity, navštěvovat klienty, ale na polohování bude připraven až po zkouškách.“
Pro psa je výcvik i samotná canisterapie nesmírně vyčepávající. Na všechno, co zažívá, nesmí reagovat ani náznakem agrese. „Také on sám potřebuje takzvaně dobít baterky. Hlavně spánek, hru, procházku. Do ničeho se ale nesmí nutit. Ani pes ani klient. Oba mají právo kdykoliv odejít.“
Pro zvíře je optimum jednou až dvakrát týdně hodina práce s klienty. „Jde také o to, aby se například dětem neokoukal a ony ho přijímaly se stejným nadšením.“

Jindřiška Longaverová by si přála poskytovat canisterapii pokud možno také klientům v Chebu. Brání jí v tom to, že nemá zázemí. „Aby z člověka byl canisterapeut, musí mít sociální vzdělání. To nemám. Jsem ´jen´ matka,“ posteskla si. „Potřebuji proto zázemí nějaké organizace.“
Přesto neztrácí dobrou náladu a s Jackem pomáhá alespoň nejbližším příbuzným. Její syn Radim se jen díky psovi velmi zklidnil a dokáže se lépe soustředit.

Autor: Nataša Šmatová

13.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení