Nejasná představa o budoucnosti klientů Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Chebu se začíná konkretizovat, přesto ještě někteří ještě nemají vyhráno.
Situace vyvolala mnoho otazníků.

Přesuny obyvatel mezi dvěma společnostmi provázejí potíže. Amica centrum jako nový provozovatel nestíhá prozatím pokrýt zájem nemocných, Carvac, předchozí provozovatel, zase bojuje o každého klienta.

A to prostředky poměrně nevybíravými. „Existoval tlak, abychom cosi podepsali, jinak si budeme muset vzít příbuzné domů,“ potvrdil Václav Jakl z Chebu. On sám zde má maminku. „Dlouho nebylo jasné, kde vlastně maminka bude a toto přechodné období bylo velmi psychicky náročné,“ řekl. „Tatínek navštěvuje maminku každý den a dojíždět do Aše by pro něj bylo velmi složité.“ V Aši má totiž Carvac další své zařízení a sídlo firmy.
Jaklovi proto usilovali o to, aby jejich příbuzná zůstala v Chebu. Stejně hovořila i Julie Benčíková z Chebu.

„Ještě tento pátek mi volali z Carvacu, že si mám vzít maminku domů, jinak ji povezou do Aše,“ uvedla. „Táhne se to už od května,“ postěžovala si.
„Společnost Amica je připravena přijmout každého pacienta, který splňuje podmínky pro pobyt v LDN,“ uvedla jednatelka Amica centrum, nestátního zdravotnického zařízení, Jana Křížová. Léčebna pod vedením nového provozovatele začíná svůj provoz právě dnes.
„Zatím máme plné jedno oddělení, kde bude třicet klientů,“ sdělila Křížová.

„V pátek s námi uzavřela VZP smlouvu o 120 lůžcích následné péče a my jednáme i s dalšími pojišťovnami, abychom mohli přijímat i jejich pojištěnce,“ uvedl primář léčebny Jaroslav Janča. „Předpokládáme, že během příštího týdne bychom měli mít smlouvy.“
Nyní se totiž na poslední chvíli obyvatelé léčebny přehlašovali k VZP, aby se dostali k novému provozovateli a nemuseli se stěhovat do Aše.
„Žádosti o příjem jsme přijímali dva dny,“ poznamenala Křížová. Oddělení B, které začne fungovat jako první, se v současné době uklízí po malování. „Teď sem přesuneme 30 klientů a půjdeme na další oddělení. Do konce prázdnin bychom měli být provozuschopní se vším všudy,“ dodal primář Janča.
„Máme dostatek kvalifikovaného personálu,“ uvedl.

„Práva pacientů jsou věcí svatou a stále víc nabývají na významu,“ vyřkl.
Deník chtěl o vyjádření požádat i manažerku Carvacu Taťjánu Krýslovou, ale do uzávěrky se nám ji nepodařilo zastihnout.