První letošní kontroly celníků na tržnicích dopadly opět špatně. Asijští obchodníci si ze zákonů a předpisů stále nic nedělají. Jinak by celníci neodhalili v celém Karlovarském kraji nelegální zboží v hodnotě zhruba 5,5 milionu korun.
Na Chebsku orgány celní správy zkontrolovali nechvalně známé tržnice Dragoun v Chebu a Vojtanov. Kontrole se nevyhnuli ani stánkaři obchodního centra Svatý Kříž.

„Na Chebsku jsme objevili 2 200 kusů neznačených cigaret,“ informoval Pavel Polanka, zástupce tiskové mluvčí Celního ředitelství Plzeň.
„Při provedených kontrolách jsme na stáncích dále odhalili textilní zboží a hodinky, které jevily známky padělků,“ dodal. Podle údajů z celního ředitelství v Plzni se převážně jednalo o výrobky označené logy proslulých světových výrobců jako například: Adidas, Nike, Puma, Levi Strauss, Diesel, Calvin Klein, Lacoste nebo Hugo Boss. Nechyběly ani pirátské kopie hudebních či filmových titulů.

„Prodej a uvedení zajištěného zboží na trh by způsobil majitelům práv k ochranným známkám a práv autorských škodu 2,886 milionu korun,“ zdůraznil Polanka.

Kromě Chebska kontrolovali celníci také několikrát trhovce na tržnici Hraničná v Kraslicích.
Zatímco celníci a další kontrolní orgány stále dozírají na dění na tržnicích, stánkaři nemají o zákazníky nouzi.

„To máte těžké. Jenže na tržnici seženete boty nebo oblečení doslova za hubičku. Normální obchody, natož butiky, nejsou vůbec pro našince,“ řekla Jana Růžičková z Chebu. „A pokud jde o nášivku se značkou? Vždyť už jí skoro nikdo nevěří,“ dodala.

„Když jsem si pořídil přehrávač, tak jsem si koupil pár DVD ve vietnamském krámku. Výběr měli veliký, to přiznávám, ale jen pro Němce. Nenašel jsem film, který by měl alespoň české titulky. Navíc jsem pak zjistil, že kvalita záznamu za nic nestojí,“ popsal své zkušenosti se zbožím z asijské tržnice Eduard Šulc z Chebu.