Bezdomovci v Chebu mají příležitost si rychle vydělat peníze. Plzeňská diecézní charita rozšířila i do Chebu časopis Nový Prostor, jehož prodejem si vydělá kamelot dvacet korun za každé prodané číslo.

Ještě před časem se lidí, kteří se ocitli bez prostředků, ujímal chebský farář, ovšem peníze, které jim půjčil na cestu, už mnohdy neviděl.
„Je to taková nabídka pro lidi, kteří najednou nemají finanční prostředky,“ vysvětlila pracovnice Denního centra svaté Alžběty Eva Štěpánová. „U nás je teď hrozně malá nabídka brigád a toto jsou rychlé peníze a hlavně čistý výdělek,“ řekla.

„Často se nám stávalo, že lidé přišli do noclehárny a byli naprosto bez koruny. Pocházeli třeba z jiného města či okresu a neměli peníze na cestu do trvalého bydliště. Takhle ten člověk dostane možnost prodávat časopis a vydělá si,“ uvedla.
„Cením si jich za to, že vyvíjejí nějakou snahu,“ poznamenala Štěpánová na adresu prodejců.

Časopis stojí 40 korun a vychází každých čtrnáct dní. Když bezdomovec prodá čtyři čísla, vydělá si na jeden nocleh v charitní ubytovně Betlém a na základní jídlo.

Obyvatelé Chebu ale zatím na něco podobného nejsou zvyklí a prodejce mnohdy častují nevybíravými slovy. Podle Štěpánové jsou spíš ochotní dát několik korun žebrajícímu bezdomovci, než si koupit časopis. „Tímto způsobem ale bezdomovcům pomohou mnohem víc, než když jim přispějí na lahváče.“

Mezi jediné dva registrované prodejce Nového Prostoru patří Jiří Peklo.

„Většinou lidé reagují tak, že se jim časopis zdá drahý,“ uvedl, jaké má zkušenosti s prodejem. „Chodím ho proto nabízet tam, kde čekám největší výdělek,“ svěřil se se svou strategií.

„Naposledy jsem byl na exekučním oddělení, tam jsem dostal padesát korun a pak mi ještě pracovnice řekla, abych jí přinesl i další číslo. Chodím i k doktorům, prostě tam, kde jsou peníze. Obyčejným lidem se i padesát korun zdá moc,“ řekl.
Sám si tímto způsobem vydělává proto, že nemá přístup k penězům na svém účtě.

„Mám propadlý občanský průkaz. Na účtě mi leží peníze a nemůžu se k nim dostat. Bankomat mi vzal kartu a v bance si kvůli propadlému průkazu peníze nevyberu. Jenže všechny doklady mám v úschovně v Plzni. To bude ještě peněz jenom za úschovnu,“ poznamenal.

„Denně prodám tak tři, čtyři časopisy, ale klidně bych jich prodal i víc, jenže už nejsou,“ pokračoval. „Vzhledem k tomu, že jsme měli zaregistrovaného jednoho prodejce, objednali jsme zatím třicet výtisků,“ vysvětlila Štěpánová. „I když teď máme druhého, pro jistotu jsme opět objednali jen třicet čísel, ale dá se doobjednat,“ uvedla. „Těch třicet kusů se ale opravdu prodalo. Nastoupil pan Peklo a najednou bylo po nich,“ pochválila obchodní zdatnost klienta charity. „Kdybych měl peníze, tak bych to nedělal,“ zakončil Jiří Peklo.