Paralen, čaje proti nachlazení a vitamín C. To jde v této době nejvíc na odbyt v chebských lékárnách. Chřipková epidemie už hrozí i tady. Oproti minulému týdnu se počet nových případů onemocnění zdvojnásobil.

„Počet nemocných zatím nedosahuje hranice dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, ale dá se počítat s tím, že jejich stav vzroste,“ poznamenala asistentka epidemiologického oddělení chebské hygienické stanice Jitka Králíková. „V tomto týdnu jsme zaznamenali 279 nových případů, oproti minulému týdnu, kdy jich bylo 114,“ uvedla.

Podle ní je nejhorší právě období s teplotami okolo nuly.

Šíření onemocnění nezabrání ani jednodenní pololetní prázdniny.
„Největší počet nemocných jsme zjistili mezi předškolními dětmi, ale dá se konstatovat, že nakažených přibývá mezi všemi věkovými skupinami obyvatel,“ podotkla.

Úbytek dětí zaznamenali také pracovníci chebského domu dětí a mládeže Sova. Na akce, které pro děti v tomoto období pořádají, chodí velmi málo účastníků.

„Pravidelně nám chodí tak kolem padesáti dětí a dnes jich tu je asi devatenáct,“ poznamenala Alena Fialová. „Rodiče mají strach děti posílat do kolektivu, aby se tam nenakazily. Pozorovala jsem to i na pohybovém kroužku,“ řekla.
Zatímco s dětmi jdou rodiče k lékaři okamžitě, sami sebe zanedbávají. Lékárny v Chebu jsou plné těch, kdo nakupují léky proti nachlazení a chřipce.
„V prvopočátku se to snaží lidé řešit samoléčbou,“ potvrdila lékárnice Eugenie Chromá. „Teprve když přijdou další komplikace, jako dráždivý kašel, zajdou za lékařem.“

Její slova potvrzuje mnoho obyvatel Chebska. „To si radši vezmu dovolenou, než abych byl doma, když mi první tři dny nemoci nikdo nezaplatí,“ konstatoval Cheban Ondřej Hovorka.
„Během těch tří dnů se z toho nejhoršího dostanu a pak už se budu dopovat léky a chodit normálně do práce. Varování lékařů o nebezpečnosti takového jednání jsou sice hezká, ale my musíme přemýšlet nad tím, z čeho budeme žít,“ řekl.
„Samozřejmě, že pokud by onemocněla moje dcera, tak jí okamžitě naženu do postele,“ doplnil.