Prasečí chřipka se už objevila v soudním německém Bavorsku a v Rakousku. Také obyvatelé Chebska vykupují lék Tamiflu. Odborníci ale tvrdí, že je zatím panika zbytečná.

V lékárnách se množí dotazy na léky proti nové chřipce, jak se nově prasečí chřipka nazývá. „Chtěla jsem si koupit prášky, abych to nechytla také,“ řekla zákaznice jedné chebské lékárny, která své jméno zveřejnit nechtěla. „Syn se dost cestuje, ale je také dost nezodpovědný. Proto chci mít jistotu, že neonemocníme,“ dodala.

Dva roky podle lékárníků o Tamiflu zájem nebyl. Teď je ho nedostatek. „V současné době už lék nemáme,“ řekl vedoucí jedné z chebských lékáren Karel Peterek. Potvrdil také, že už jej ale objednali. Kdy může do lékáren dorazit, nevědí. Vedoucí také vysvětlil, že lék nemají také proto, že byly zásoby kvůli nezájmu nízké. „Po rouškách se ale lidé příliš neptají,“ dodal.

Odborníci tvrdí, že lidé zatím nemusejí být znepokojení. „Zatím to na území republiky potvrzené není, nic tedy akutně nehrozí,“ sdělila Věra Veselá, lékařka z Mariánských Lázní. „Lidé by neměli vyvolávat paniku,“ řekla a dodala, že je skupování léku Tamiflu zbytečné.

TAMIFLU
Tamiflu patří do skupiny léků, které se nazývají inhibitory neuraminidázy. Tyto léky brání viru chřipky v jeho rozšíření uvnitř těla a tak pomáhají zmírnit symptomy, které jsou přímým následkem virové infekce nebo jim předejít. K dostání je v lékárnách na lékařský přepis.

Lidé se ale bojí a s názorem příliš nesouhlasí. „Z regionu jezdí spousta lidí do Bavorska za zaměstnáním,“ řekl Tomáš Svoboda z Chebu. „Myslím, že obavy tak zbytečné nejsou. Nehodlám si sice kupovat žádné léky, ale rozhodně se vyhnu nadměrnému kontaktu s lidmi.“
Pokud se lidé chtějí nechat testovat na novou chřipku, měli by jít na infekčního oddělení karlovarské nemocnice. Pacient pak musí podstoupit pouze odběr krve.

Zatím ale na infekčním oddělení karlovarské nemocnice nezaznamenali žádného pacienta s příznaky, které by odpovídaly symptomům prasečí chřipky. „Pokud by se někdo dostavil s tím, že přijíždí z krizové oblasti a necítí se dobře, může být hospitalizován v izolaci,“ vysvětlovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková. „Odběry pro laboratorní vyšetření budou poslány do Národní referenční laboratoře v Praze.“ Pokud by se zmíněná nemoc prokázala nebo by na ni bylo důvodné podezření, pacient by byl neprodleně transportován na infekční oddělení pražské nemocnice na Bulovce. „Naši infekcionisté jsou také v denním kontaktu s epidemiologickým oddělením Krajské hygienické stanice,“ dodala mluvčí.