Již 14 cizinců, kteří přišli na Chebsku o práci, zažádalo o příspěvek. Ten poskytuje stát a slouží na zaplacení cesty do cizincova domovského státu.
„V regionu již možnosti využilo deset Mongolů, jeden Ukrajinec a tři Vietnamci,“ sdělila mluvčí cizineckých policistů Ilona Vaníčková. Pro čtyři zajišťovali cizinečtí policisté ubytování, zbylí do odletu bydlení zajištěné měli.

Počet cizinců v regionech, kteří měli o příspěvek zájem, se liší. Například v Sokolově byli tři, v Klatovech jedenáct, ale třeba v Plzni 260.
„Zažádat si o příspěvek mohou cizinci i v Chebu, a to na Skupině povolování pobytu,“ vysvětlila Ilona Vaníčková, mluvčí oblastního ředitelství služby cizinecké policie. Skupina sídlí v chebské Hálkově ulici. „Cizinec s sebou musí mít platné pobytové povolení a musí doložit, že je bez prostředků.“ Dospělí pak na cestu do své vlasti dostanou 500 eur, děti polovinu.

Stát finance poskytuje především kvůli obavám z nárůstu kriminality a ze zvýšení počtu cizinců, kteří by v republice žili nelegálně.
Na Chebsku pracuje 774 cizinců z Evropské unie, 426 zaměstnanců je z třetích zemí a 297 cizincům má v regionu trvalý pobyt a nepotřebují pracovní povolení.

Chebané se shodují, že už teď prý v regionu pracují cizinci nelegálně. „Problém jsou finance, kterých se jim v jejich vlasti nedostává,“ podělil se s názorem David Slováček z Chebu.