Přípravy na vstup do schengenského prostoru provází akce cizinecké policie. Jedna taková se včera konala také na Chebsku.

„Jedná se o celorepublikovou akci, která je zaměřená na odhalování nelegálního pobytu cizinců,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Helena Fajrajzlová.
„Také se soustřeďujeme na to, zda zde cizinci nepracují takzvaně na černo, či se nepáchají trestné činy,“ dodala.
Kontroly začaly v sedm hodin ráno a končily až kolem dvaadvacáté hodiny. Během toho stačila cizinecká policie, v součinnosti s českou obchodní inspekcí, úřadem práce a celníky, zkontrolovat například také tržnici na Svatém Kříži.
„Chceme ještě před vstupem do Schengenského prostoru minimalizovat počet zde nelegálně žijících cizinců,“ vysvětlila Fajrazlová.

Do terénu vyrazili také pracovníci kontrolního oddělení chebského Úřadu práce.
„Jedná se o součinnostní akci, při které s cizineckou policií spolupracujeme,“ potvrdila mluvčí chebského Úřadu práce Marie Sýsová.
Pracovníci ÚP vyrazili na kontrolu dodržování zákona o zaměstnanosti do nejrůznějších firem v regionu.
„Podrobné výsledky kontgrol budeme znát nejdříve ve čtvrtek,“ dodala Sýsová.

Kontrolní akce vyvolala poplach hlavně u vietnamské komunity v Chebu. U policejní kontroly na výjezdu z města směrem k hraničnímu přechodu Svatý Kříž se chvílemi tvořila fronta. Cizinecká policie si zde vybudovala jedno z kontrolních stanovišť.
Členové vietnamské komunity, kteří se ho snažili objet přes čtvrť Háje, se ale se zlou potázali. Také zde narazili na hlídku, která je řádně prolustrovala.
Důkladná kontrola čekala také na trhovce ve známém obchodním centru na Svatém Kříži. Na jejich jednání si zde posvítili nejen policisté, ale také pracovníci České obchodní inspekce, kteří nezůstali bez úlovku.
V době příjezdu kontrolních orgánlů už byla ale celá řada stánků zavřená.

„Konkrétní výsledky celé akce budeme ale znát později, kdy je také zveřejníme,“ zdůraznila mluvčí cizinecké policie Helena Fajrajzlová.