Jméno Mirka Rousová je mezi účastníky cyklistických závodů pojmem. Čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Aše, která žije a pracuje v Chebu, jen v loňském roce objela sedmnáct maratonů a třináct jich vyhrála. Z jedenácti závodů XC vyhrála sedmkrát – bez rozdílu kategorie. Celkem startovala na devětadvaceti závodech v regionu i v zahraničí a rovnou dvě desítky zakončila vítězstvím.

Také letos si připsala na svoje konto cenná vítězství v prestižních závodech. „Zaměřila jsem se především na účast v Českém poháru v půlmaratonu,“ konstatuje Mirka Rousová. V tomto závodě ve své kategorii získala 1. místo, a bez rozdílu kategorie v silné konkurenci elitních závodnic dokonce obsadila skvělou šestou pozici. Také se objevila na startu celé série stokilometrových maratonů MarathonMan Europe, kde bez rozdílu kategorie skončila druhá. Ve své kategorii vyhrála i prestižní pohárovou soutěž maratonů na domácí půdě Kolopro.

Amatérská závodnice, která se dokázala prosadit i na silničních závodech, se věnuje cyklistice jen vedle svého civilního zaměstnání. Učí totiž na 3. základní škole v Chebu. Přestože je ryzím amatérem a nemá kolem sebe početný realizační tým, dokázala v oboru, který si zvolila, dosáhnout neuvěřitelných výsledků. A nejtěžší závod? „Jednoznačně Salzkammergut v Alpách, který kvůli extrémním vedrům spousta závodníků vzdala,“ zamýšlí se Mirka. „Ale možná nejtěžší bylo naladit formu a vydržet. Třeba těch 16 tisíc km v autě, které jsme při objíždění závodů najeli. Protože letos jsem jela 21 maratonů, 5 silničních závodů a 7 závodů CX.“ Z toho Mirka získala neuvěřitelných 19 vítězství, 5x skončila druhá, 6x třetí a pak 4., 7. a 18.
Čeho si nejvíc cení a co jí vlastně závodění přineslo? „Patrnera,“ odpovídá bez zaváhání. „Poznali jsme se právě letos na závodech s kolem a také jsme se vzali.“
V příštím roce tak budeme muset ve výsledkových tabulkách hledat namísto Rousové Mirku Špalkovou.