Bývalou železniční trať z Chebu přes Slapany do německého Waldsassenu chce od Českých drah koupit chebská radnice. Dráhy za ní chtějí od města získat zhruba sedm milionů korun.

„Účetní hodnota drážního tělesa se pohybuje okolo částky 40 milionů korun,“ poznamenal chebský místostarosta Miroslav Plevný. Podle něj se jedná o zhruba dvacet hektarů pozemků.
„Peníze na zakoupení pozemků nejsou v rozpočtu vyčleněny. O příspěvek ale požádáme také Karlovarský kraj, protože tato trasa bude součástí krajských cyklotras,“ dodal Plevný. Město chce ale v každém případě starou železnici odkoupit.

Chebská radnice vidí také jako reálnou možnost získat na výstavbu nové cyklostezky prostředky z nejrůznějších fondů. „Výstavba jednoho kilometru kvalitní cyklostezky přijde až na tři miliony korun,“ uvedl druhý chebský místostarosta Michal Pospíšil.

Z Chebu se dá do sousedního Německa dojet po několika cyklotrasách. Jedna vede přes Slapany do Waldsassenu. Právě její část by měla vést ze Slapan do Chebu po bývalém drážním tělese. Cykloturisté se tak nebudou muset obávat automobilové dopravy a zdolávat velká převýšení.
Druhá cyklotrasa vede z c Chebu do Marktredwitz přes Pomezí.
Obě cesty jsou v provozu už od roku 2006. Otevřeny byly u příležitosti konání přeshraniční krajinné výstavy.

Informace o tom, že město koupí od dráhy bývalou železnici a přebuduje ji na cyklotrasu, vzbudila mezi turisty velký zájem.
„Je to dobrý nápad. Po železnici budou jezdit jen cyklisté a možná děcka na kolečkových bruslích. Aspoň nebudou muset trnout u každé zatáčky, jestli z ní nevyrazí nějaký šílenec s automobilem,“ pochválil plány na výstavbu nové cyklotrasy Jiří Pávek z Chebu.
Nová trasa pro cyklisty má přivést další turisty do oblasti Starého Hroznatova, který od ní leží jen několik šlápnutí do pedálů.