Nové cyklotrasy v okolí města Chebu začaly sloužit veřejnosti. Cykloturisté tento krok vítají, ale zároveň čekají na dokončení cyklostezky městem Cheb. Ta je hotová teprve z poloviny a termín jejího dokončení není zatím známý.

„Celkově bylo vyznačeno 20 kilometrů nových cyklotras. Veřejnosti slouží už od 9. června,“ informoval Miroslav Landa, správce cykloportálu Karlovarského kraje (www.kr–karlovarsky.cz/cyklo).
V okolí Chebu se tedy cyklisté mohou pohybovat po více než deseti bezpečných trasách. Odlišná situace ale je, pokud chtějí projet Chebem a pokračovat dál.
Ve městě je hotová zhruba polovina páteřní cyklostezky. Navíc tato polovina není souvislá a skládá se z několika různě dlouhých úseků.

V letošním roce nechá radnice postavit další úsek.
„Nová cyklostezka povede po břehu řeky Ohře v úseku od mostu na Ašské ulici k lávce pod sídlištěm Zlatý vrch,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. Náklady na její vybudování se mají pohybovat okolo částky 3,7 milionu korun. Právě tímto úsekem by se Cheb měl později připojit na plánovanou páteřní cyklostezku, která povede Karlovarským krajem okolo řeky Ohře.

Od roku 2001 vložilo město do výstavby tras pro cyklisty zhruba přes 40 milionů korun. Od dráhy dokonce dokoupilo bývalou železniční trať z Chebu do Slapan, na které má vzniknout další část cyklotrasy, která spojí město Cheb s Německem. Náklady na její výstavbu se pohybují okolo částky 18 milionů korun. Město bude proto na její vybudování žádat o dotace.

„Tenhle rok nám, cyklistům, příliš nepřeje. Vyjet si z Chebu na Starý Hroznatov nebo do Lipové je docela nebezpečné,“ poznamenal Jaroslav Černý z Chebu. „Opravuje se železniční trať a jezdí tudy spousta náklaďáků. Řidiči neberou na nikoho a na nic ohled. Navíc jsou už silnice strašně rozbité. Nejhorší je to ve směru do Lipové,“ dodal.

O mnoho lepší není ani situace v samotném městě. Cyklisté si stěžují hlavně na úsek od železničního nádraží k Evropské ulici. „Na Evropské je dokonce i semafor pro cyklisty ale cesta od nádraží sem je dost složitá. Buď musíte je po frekventovaných ulicích mezi auty nebo se proplétat mezi lidmi na sídlišti,“ řekl Josef Straka z Chebu. Další část města se podle něj dá opatrně projet.

Nové cyklotrasy

Byla prodloužena stávající cyklotrasa 2056, která dosud spojovala hraniční přechod v Hrozňatově s cyklotrasou 36 na křižovatce u Malé Všeboře. Prodloužena byla nyní až do Podhradu, kde se napojila na cyklotrasu 2070 u restaurace Na Mýtě.
Pak byla prodloužena stávající cyklotrasa 2070, která dosud vedla od lávky přes kolejiště u chebského nádraží do Dřenice a nyní byla prodloužena přes Potočiště do Nebanic, kde se pak v budoucnu napojí na páteřní cyklotrasu Poohří č. 204.
Nově byla vyznačena cyklotrasa č.2266, která propojila cyklotrasu č. 2069 v Doubí u Tršnic se zámkem Mostov přes obec Potočiště.
A nakonec je to odbočka cyklotrasy 2164, značená je jako 2164A z rozcestí u Horní Hraničné a vede na hraniční přechod do Pechtnersreuthu.