Opuštěná železniční trať z Chebu do německého Waldsassenu v pátek 31. července znovu ožila. Neprohání se po ní lokomotivy s vagony, ale cyklisté či jezdci na in–line bruslích. Představitelé města Cheb a Karlovarského kraje na ní odpoledne slavnostně zahájili provoz.

„Už jsem si novou trasu vyzkoušel. Je to paráda. Žádné kopečky a krásně hladký asfalt,“ pochvaloval si cyklista Ondřej Valenta z Chebu. Byl spokojený, stejně jako řada dalších cyklistů a bruslařů. Ti si zase nejvíce cení hladkého asfaltu na právě otevřené části nové trasy.

„Je výrazně hladší než ten ze starého úseku. Jediné, z čeho mám obavy, je nutnost přejíždět silnici ze Svatého Kříže. Úplně nejlepší by bylo, kdyby sem dali značku Stop, aby řidiči museli na křižovatce zastavit,“ uvedla Iva Janečková z Chebu.

Nově otevřený úsek cyklostezky má délku zhruba 2,8 kilometru a vede od strážního domku ve Slapanech až ke křižovatce U Kočího nedaleko chebské části Háje.

„Rekonstrukce staré železniční trati stála 16 milionů korun,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. Radnici ale stezka nestála téměř nic. Většina finančních prostředků přišla z dotace. „Povinnou spoluúčast pak podle dohody zaplatí kraj,“ dodal místostarosta. Nejdražší položkou bylo vybudování dvou mostů.

První část cyklostezky vedené po drážním tělese z Německa až ke strážnímu domku ve Slapanech vznikla v roce 2006 u příležitosti přeshraniční krajinné výstavy. Její délka je zhruba kilometr.

K úplnému propojení cyklostezky vedoucí z německého Waldsassenu do Chebu se systémem chebských městských cyklostezek chybí dokončit třetí část vedoucí z Chebu – Hájů ke křižovatce U Kočího. Termín zatím není známý.

„V tomto případě se snažíme zabezpečit mimoúrovňové křížení cyklostezky se silnicí z Podhradu do Hájů, abychom zajistili co největší bezpečnost pro cyklisty,“ zdůraznil Plevný.

„Jako dítě jsem sem po starých kolejích chodil na houby. Dál se už odtud nemohlo,“ zavzpomínal chebský starosta Jan Svoboda. „A dnes tudy vede krásná nová cyklostezka, po které můžeme jezdit až do Německa,“ dodal starosta s úsměvem.

Slavnostního zahájení se zúčastnil také náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.
„Cesty nejsou jen dvě čáry na mapě, které spojují dvě místa, ale spojují hlavně lidi,“ řekl Navrátil. „Jezdím tudy pravidelně a vím, kolik cyklistů a bruslařů to tady navštěvuje. To je důkazem toho, že projekt na cyklostezku měl smysl a tyto dvě země spojuje,“ shrnul Navrátil své poznatky ze Slapan.