Transfúzní stanice v nemocnicích v Karlovarském kraji zatím netrpí ani v letních měsících nedostatkem krve. S krátkodobým výpadkem se setkala jen sokolovská nemocnice, na které je závislá ta chebská.

„O dovolených je to pořád,“ konstatovala pracovnice chebské transfúzní stanice s tím, že nedostatek krevních zásob zatím nehrozí. „My si vždy nabereme krev od padesáti dárců, pokud chceme víc, jsme odkázáni na zásoby v Sokolově,“ uvedla.

„Museli jsme výjimečně pozvat zhruba třicet dárců s krevní skupinou A. Jinak je krve dostatek. Samozřejmě jsme měli provozní zásobu, ale při odběrech jedné skupiny se to může stát. Nebylo to ovšem nic dramatického,“ řekla Zuzana Fialová ze sokolovské nemocnice.

„Sehnat o dovolených dárce by asi byl problém,“ připustil vedoucí chebského Českého červeného kříže (ČČK) Stanislav Fletter. „Zatím se nám naštěstí nestalo, že by v Chebu byl nedostatek krve, ale v případě potřeby bychom začali naše evidované dárce obvolávat a shánět třeba i osobní návštěvou.“ Jak řekl, největší potíž spatřuje v přirozeném úbytku dárců. „Nepřicházejí mladí. Mnoho z nich jich využívá placeného dárcovství, nechtějí dávat bezplatně. My se sice snažíme naše bezplatné dárce podporovat jak můžeme, už jen tím, že jim předáváme pravidelně ocenění. Můžu ale říct, že letos jsem nedostal od města Cheb ani korunu, kterou bych mohl použít právě na ocenění bezplatných dárců,“ poznamenal.

„Je to pocta, to je pravda, ale kvůli tomu to člověk nedělá. Tady nejde o nějaké ocenění, ale o tu podstatu,“ poznamenal chebský dárce Miroslav Stejskal. „Můj otec měl velký úraz a zachránila ho krev. Proto jsem šel, když se dělal nábor dárců krve. Říkal jsem si, můj otec dostal krev a zachránilo mu to život, proč já bych nemohl,“ vysvětlil své pohnutky.