VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat dotace není pro malé obce jednoduché

Chebsko - Ve Skalné na Chebsku vybudovali novou cyklostezku. Stála 6,035 milionu korun

18.11.2008
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření nové cyklostezky ve Skalné na ChebskuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Získat peníze na novou cyklostezku nebo silnici je pro malé obce a městečka složité. Ne vždy se jim to podaří. Úspěšná je v tomto směru Skalná na Chebsku. Ale i zde museli při výstavbě nové cyklostezky řešit řadu problémů. První cyklisté na ní vyjeli o víkendu

„Při získávání dotací je Skalná poměrně úspěšná,“ uvedl starosta Skalné Radomil Gold. Přesto přiznává, že při jednáních se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) o financování skalenské cyklostezky musel řešit řadu problémů. „Fond poskytuje na financování cyklostezek pouze 60 procent nákladů. Těch zbylých čtyřicet si musí město zajistit samo. A to pro malé obce nebo města může být problém,“ upozornil starosta. V současné době je podle něj i jednodušší pro menší obce žádat peníze na drobnější akce, jako jsou právě cyklostezky.

Ani výstavba nové trasy určených pro cyklisty není nic levného. Osmsetosmdesátosm metrů dlouhý úsek cyklostezky mezi Skalnou a Starým Rybníkem stál 6,035 milionu korun. Město získalo na jeho výstavbu dvě dotace. Od SFDI dostalo 3,267 milionu a od Karlovarského kraje jeden milion. Zbytek hradila Skalná z vlastních prostředků.

„Dotaci od fondu jsme dostali poměrně komfortně, jen jsme se museli dohadovat, co jsou uznatelné náklady. Fond nám například neuznal rozprostření ornice na násep cyklostezky. Podle fondu se nejedná o konstrukční vrstvu ale o sadovou úpravu. Nakonec ale všechno dopadlo dobře. Uspěli jsme z takových osmdesáti procent,“ odhadl starosta.

Podobné problémy řeší při výstavbě cyklostezek ve městě i chebská radnice. Fond přispěje dotací na samotnou cyklostezku ale úpravy související s výstavbou nebo rekonstrukcí veřejného osvětlení či chodníků, které si stavební práce vyžádají už musí město hradit samo.
„Cyklostezky stavíme postupně. Většinou zároveň s rekonstrukcí lokality, kterou cyklostezky povedou,“ poznamenal chebský místostarosta Miroslav Plevný. „Zároveň s cyklostezkami se snažíme postavit i chodníky pro chodce nebo veřejné osvětlení,“ dodal.
Chebská radnice už od roku 2001 investovala do cyklotras přes 40 milionů korun.

V řadě malých obcí by ale před novými cyklostezkami dali přednost opravě komunikací.
„Jenže opravy silnic jsou strašně drahé. A my si musíme nejprve zajistit financování, třeba i z úvěru a pak si zažádat o dotaci. To si s naším rozpočtem nemůžeme dovolit,“ řekla starosta Nebanic Jana Balko.

Z nových cyklostezek mají největší radost cykloturisté nebo rodiče dětí, které se už nemusí na kolech proplétat mezi automobily. Někde na ně i lidé láteří.
„Všude okolo Drmoulu je spousta cyklostezek. Na to peníze jsou. Ale že chybí obchvat obce, to nikomu nevadí. Stovky kamionů přitom jezdí přímo přes vesnici. Obchvat nám pořád všichni jen slibují,“ postěžovala si Růžena Knedlíková z Drmoulu na Mariánskolázeňsku.

Autor: Petr Przeczek

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení