Hasiči, potápěči a záchranáři se opět po roce vrátili na Jesenici. Na chebské Dřenici nacvičovali záchranu topících se lidí.

„Provádíme třídenní výcvik, který je zaměřený na záchranu, vyhledání a pátrání po tonoucích osobách,“ přiblížil Petr Bialončik z oddělení IZS územního odboru Cheb. „Spolupracujeme s potápěčskou skupinou Policie České republiky,“ dodal. „Cvičení je zaměřené na záchranu tonoucích plavcem, provádíme také výcvik záchrany pomocí házecích prostředků.“ Do vody tak létaly záchranné kruhy na laně, záchranné sáčky, ale i basketbalový míč. „Nacvičujeme také záchranu tonoucích z lodi,“ informoval ještě Bialončik. Po tři dny zkoušeli hasiči prakticky totéž. „Protože slouží pokaždé jiná směna, cvičili příslušníci všichni to samé, jen každá směna jiný den,“ vysvětlil Bialončik.

Do vody se vrhali chebští, ašští a mariánskolázeňští hasiči. „Cvičení je pro celý územní odbor Cheb,“ řekl.

Policejní potápěči předávali hasičům cenné rady, protože podobné společné cvičení se zatím v takovém rozsahu nekonalo.
„Dalším cílem cvičení je vysvětlit hasičům naší práci a co od nich vyžadujeme, protože oni bývají na místě jako první,“ poznamenal Rostislav Píbl, policejní potápěč z Chebu. „My od nich potřebujeme, aby zajistili co nejvíc svědků. Pomáhají nám s prací a navádějí potápěče ze břehu,“ vysvětlil systém spolupráce.

Pomocí sonaru propátrají potápěči z lodi určený prostor, vytyčí ho bójkami a pak nastoupí potápěči, kteří fyzicky označené místo prohledají. „Když je špatná viditelnost, jedeme pod vodou jen pomocí hmatu,“ řekl Píbl.
Tahat tonoucího z vody je i složitý úkol i pro vycvičené muže.

„Asi by si to měl zkusit každý,“ poznamenal potápěč. Není to ale jen tak.

„Záleží i na tom, kolik zachránců je. Určitě by ale nemělo dojít k tomu, že budu riskovat vlastní život pro záchranu jiného. Vždy záleží na konkrétní situaci, jestli čekat, až někdo přijede, nebo se vydat na záchranu sám. Také jde i o to, zda mám k ruce předmět, kterým si mohu pomoci, větev, nějaký házecí prostředek – stačí barel, lodičku či na místo doplavat,“ pokračoval Píbl. „Záleží i na tom, jak je kdo zdatný plavec. Pokud někdo neumí plavat, je pro něj stometrová vzdálenost hodně dlouhá, zdatný plavec to zvládne, ale fyzicky náročné je zajistit topícího se člověka na hladině a dopravit ho ke břehu,“ doplnil.