VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistent dětem neradí, ale vysvětluje

Cheb - 4. základní škola v Chebu je jediná s dyslektickými třídami a několika asistenty

22.1.2009
SDÍLEJ:

ASISTENTKA Světlana Davidová provází svého svěřence už od první třídy. Jak říká, asistent neradí žákovi výsledky úkolů, ale musí mu zcela jasně vysvětlit jejich zadání. Na chebské 4. ZŠ v Hradební ulici pracuje pět asistentů Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Jedinou chebskou školou, kde již řadu let fungují speciální dyslektické třídy, je 4. ZŠ Cheb v Hradební ulici. „Toto její specifikum má dlouholetou tradici,“ uvedla učitelka Denisa Morkesová.

V současné době má škola čtyři dyslektické třídy, a to od druhé po pátou, a jednu logopedickou třídu.
„Kapacita tříd je čtrnáct dětí,“ uvedla zástupkyně ředitele Jaroslava Marková. „Teď nejsou všechny plně obsazené, ale celkem v nich má škola na padesát žáků,“ vyjmenovala.

Někteří ze školáků vyžadují pomoc asistenta. Jejich úkolem je být nejen oporou učitelům při výchovné a vzdělávací činnosti, ale mají především pomáhat jednotlivým žákům přizpůsobit se školnímu prostředí.

„Na 4. ZŠ Cheb existuje tato nápomocná funkce již šest let. V letošním roce u nás pracuje pět asistentek, z toho jedna v přípravném ročníku, tři na prvním stupni a jedna na druhém stupni,“ vyjmenovala Morkesová.

„Asistent nemá diktovat žákovi výsledky, ale přesně mu vysvětlit zadání úkolu,“ poznamenala asistentka autisty Honzíka Světlana Davidová.
„Pomoc asistenta je v hodině velmi přínosná,“ konstatovala i třídní učitelka Iva Sanvenero. „Například Honzík s námi nepracuje soustavně a když potřebuji, asistentka mu vyhledá cvičení a věnuje se mu. Ke své práci Honzík potřebuje třeba různé kartičky či barevně označené úkoly a vyžaduje neustálou pozornost.“ Ostatní spolužáci už si na to zvykli. Nepřekvapí je ani nejrůznější projevy chlapcovy nemoci. K tomu přispívá i klidný přístup třídní učitelky. „Práce v dyslektické třídě je někdy vyčerpávající,“ přiznala Iva Sanvenero.

Učitelé si museli doplnit speciální vzdělání. Využívají také jiných, než běžných postupů při vyučování.

V logopedické třídě si například třídní udělala s dětmi a jednou asistentkou sezení v kroužku na podlaze a vyprávěli si o studánce a mrazu.
„Současné pedagogické trendy se snaží o individuální přístup ke každému žákovi. V popředí zájmu není předem stanovená látka, ale jednotlivec. Právě prostřednictvím individuálního přístupu ve speciálních třídách, ve kterých se respektuje pomalejší tempo výuky, je zajištěn co nejlepší rozvoj každého žáka,“ uzavřela Morkesová. O přístupu vyučujících k žákům budou mít rodiče možnost se přesvědčit při dni otevřených dveří. Ten se na této škole bude konat v úterý 27. ledna od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, a to v budově Myšárny, kde se vyučují žáci prvních a druhých tříd.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení