Volby do Evropského parlamentu podle představitelů obcí pravděpodobně moc obyvatel Chebska k volebním urnám nepřilákají.

Další informace o volbách do Evropského parlamentu najdete ZDE

„Zrovna u nás velký zájem neočekávám, vzhledem k tomu, že místní občané byli proti vstupu do Evropské unie,“ poznamenal starosta Poustky Jan Ryba. „Předešlé volby se nás alespoň osobně týkaly, ale tyto jsou víc vzdálené. Ani prezentace stran před volbami u nás nebyla moc velká.“
Nadšené nejsou ani volební komise. Ačkoliv volby skončí v sobotu ve 14 hodin, hlasy se začnou sčítat až v neděli, stejně s ostatními státy Evropské unie. „Naši komisaři nemají velkou radost z toho, že musí přijít i v neděli,“ řekl Ryba.

Radost nevládne ani v Plesné. „Dokonce jsme snížili počet komisařů, protože neočekáváme příliš velký zájem občanů o volby,“ podotkl tajemník městského úřadu v Plesné Vladimír Mačička. Aby volební komisi nemrzelo, že zbytečně čeká na voliče, zajistilo jim město v první den voleb alespoň večeři a oběd druhý den. Mohou se těšit na bramborový salát s řízkem.

„Když nebudou chodit lidi, tak asi budeme dělat dřepy, abychom se nenudili,“ vtipkoval předseda volební komise v chebské Židovské ulici Vítězslav Šváb. „Já mám křížovky,“ přidala se další z členek komise.

V tomto volebním okrsku se první voličkou stala Albína Břečková ačkoliv se sem jeden z občanů dobýval už v půl jedné, tedy hodinu a půl před otevřením volební místnosti. „Prý to zkusí stihnout později,“ uvedl předseda komise.

„My bydlíme mimo Cheb, sem jsem vlastně přijela jen vyprat, tak jsem rovnou odvolila,“ poznamenala Břečková. A co si myslí o české politické scéně a o volbách do Evropského parlamentu? „Co vám mám k tomu říct?“ povzdechla si jednoznačně. „K tomu se nedá vyjádřit.“

Podobný názor má Cheban Ondřej Szabó. „Přemýšlel jsem o tom. Nejdřív jsem myslel, že volit nepůjdu, ale pak mi došlo, že tím dám vlastně prostor někomu, koho bych v Evropském parlamentu vidět nechtěl,“ řekl. „Proto raději dám svůj hlas nějaké menší straně, jen aby se tam nedostal žádný z těch kolosů na naší politické scéně,“ sdělil.

„Politici se chovají jako hulváti,“ okomentoval české představitele další z Chebanů, Jiří Kopecký. „Pak se nemůžeme divit, že jsou lidé politikou otrávení, jen se podívejte, jak to u nás vypadá,“ zakončil.

Sobota 19.00 hodin - Poustka volila na třicet procent: Ačkoliv byli obyvatelé Poustky v referendu proti vstupu do EU, v těchto eurovolbách přišli volit z více než třiceti procent. „Evropské unii vděčíme za dotace a tím i rozvoj obce,“ poznamenala místostarostka Kateřina Iterská. „I když na druhou stranu nás unie hodně omezuje.“

Sobota 17.30 hodin - Lázně Kynžvart zájem nezaznamenaly: „Jen člověk vyleze ven, dostane pohlavek,“ poznamenal starosta Lázní Kynžvartu Miloslav Pernica, když jej zastavil volič nespokojený s neustálým zdražováním. „Volební účast je malá, kolem dvaceti porcent, lidé jsou otrávení,“ uvedl.

Sobota 15.35 hodin - V Poustce, baště odpůrců EU, volilo zhruba třicent procent lidí: Obec Poustka na Chebsku se při referendu o vstupu České republiky do Evropské unie stala baštou jejich odpůrců. Proti vstupu do EU tehdy byla nadpoloviční většina občanů. Volební účast při referendu byla 62 procent. K víkendovým volbám do Europarlamentu přišlo ale podle odhadů volební komise zhruba třicet procent voličů. To je více než v jiných okolních obcích.

Sobota 15.20 hodin - Nejmenší město v republice mělo vysokou volbení účast: Nejmenší město v republice, kterým je Přebuz, má stejně jako při krajských volbách vysokou volební účast. Hlasovací lístek tam do urny vhodilo 44,1 procenta lidí. Voličů je přitom v obci osmašedesát.

Sobota 15.15 hodin - V Lokti přišlo volit více jak 20 procent lidí: Volební účast v Lokti překročila hranici dvaceti procent. „V okrsku číslo 1 – centrum to bylo 22 procent a v okrsku 2 sídliště 21 procent,“ uvedla Veronika Kalianková z volební komise.

Sobota 14.30 hodin - Volební účast ve městech byla mizerná: Volby do Evropského parlamentu voliče k urnám podle prvních odhadů nepřilákaly. Například Sokolov hlásil těsně před uzavřením volebních místností volební účast těsně pod dvacet procent. V Kraslicích pak některé volební okrsky kolem sedmnácti procent.

Sobota 12. hodin - Stanislav poprvé ve svém životě volil – ve věznici: Šel poprvé ve svém životě volit. Ne však ve městě, kde se narodil, vyrůstal nebo pro něj znamená domov. Bohužel. Poprvé hlasovací lístek vyplnil ve vězení. Řeč je o dvacetiletém odsouzeném Stanislavovi, který si svůj trest odpykává ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Za mřížemi je už dva roky.„Volit jsem se rozhodl, protože si myslím, že je to správné – začlenit se tak do kolektivu. Páchal jsem trestnou činnost, tak alespoň nějak ukázat, že tady jsem k něčemu dobrému,“ svěřil se Stanislav. Pro jakou stranu hlasoval prozradit nechtěl. Jasně ale řekl, že jít volit má určitě smysl.Další odsouzený Karel volil letos podruhé. Seznam kandidátů nijak zvlášť nepročítal. Hlas dal straně, která ho nejvíce zaujala.Všichni odsouzení volili před zástupci příslušné volební komise do přenosné schránky při respektování zásady tajnosti hlasování. Z celkového počtu 794 vězňů se jich zprvu rozhodlo volit 538. Více než dvě stovky odsouzených rovnou řeklo, že nemá zájem a padesát nepochází z členských států Evropské unie. „Do 16. května se museli zapsat ti, jež mají o volby zájem,“ poznamenal ředitel věznice Vlastimil Kříž.

Nakonec jich do hlasovací urny obálku hodilo 210. „Někteří už volit nechtěli, další neměli v pořádku doklady a část z původně nahlášených byla přemístěna,“ upřesnila mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Sobota 11.00 hodin - Lidem se k volbám nechce: K volbám do Evropského parlamentu se lidem nechce. Volební účast je stále nízká. V sobotu dopoledne je například v Sokolově okolo šestnácti procent. Obdobné je tomu i v Kraslicích. Jeden z volebních okrsků hlásí necelých dvanáct procent.

Pátek 22.00 hodin - Voliči se k urnám nehrnou: Volební komise v Dolním Žandově na Chebsku příliš mnoho práce proti jiným volbám neměla. Těsně před dvaadvacátou hodinou přišlo volit jen 125 voličů, to je 13,07 procenta. Nejvíce jich přišlo kolem devatenácté hodiny. Žádné problémy ale nebyly. Závady nezjistila ani krajská volební komise, která volby v Dolním Žandově kontrolovala.

Pátek 21.00 hodin - Voliči hází lístky do zřejmě nejstarší urny v republice: V Přebuzi mají při volbách do Evropského parlamentu raritu. Volební lístky hází lidé do zřejmě nejstarší urny v České republice. Přebuz se tak pyšní několika nej. Nejen, že je nejmenším městem v republice, ale také má v Karlovarském kraji nejméně voličů, přesně osmašedesát. A nej je právě i urna. Podle místních lidí pochází volební urna zcela jistě z první republiky. Vyrobil ji místní truhlář. „Ta už toho pamatuje,“ řekla zapisovatelka volební komise v Přebuzi Květa Vaňkátová. „Úřad se několikrát stěhoval a urna s ním,“ řekla pyšně.Pro obec má podle jejích slov přinejmenším historickou cenu. „Aspoň není klasická umělá,“ doplnila. Volební lístek do ní vhodila i nejmladší volička. Byla jí osmnáctiletá Karla Ženteková. Nejstarší voličce pak bylo čtyřiaosmdesát. Členové volební komise se na volby pokaždé těší. Osazenstvo je totiž skoro vždy stejné. „Užijeme si mnoho legrace. Pořád si máme o čem povídat. Dokonce jsme přemýšleli, že si večer zahrajeme žolíky,“ zavtipkoval jeden z členů komise.